S čím může nastávající mamince pomoci tatínek?

Počít dítě je jaksi práce dvou lidí. Nikdy se nejedná pouze o ženu, pokud pomineme Marii, která počala dítě s pomocí ducha svatého. AMEN. Zatímco se na internetu hemží různé rady pro ženy, jak prožívat těhotenství týden po týdnu, jak zvládat těhotenské radosti i starosti, tatínkové zůstávají v úkrytu.

Byla by velká škoda nezasvětit je do celého procesu. Pravdou je, že se někteří muži nestarají o pocity a prožívání těhotenství, své partnerky. Ale naštěstí jich stále existuje mnoho, kteří mají snahu dozvědět se více a prožívat nezapomenutelné okamžiky se svou partnerkou. Právě pro ně jsou připraveny stávající informace, co se děje s tělem i psychikou jeho partnerky a jak jí mohou lépe porozumět a pomoci.

Tolerujte její nálady

Nebylo by příliš vhodné, aby na tomto základě nemoudrá žena využívala své situace a své nálady si hojila na tom prevítovi, který jí tohle vše způsobil. Na druhou stranu počítejte pánové s tím, že vaše partnerka v době těhotenství, je jako malá chemická továrna na výrobu hormonů. Bude plakat a mít různé obavy. O zdraví své, zdraví děťátka, o existenci rodiny a zvládnutí rodičovství. Vůbec si to neberte osobně a jejím záměrem není snižovat vaše schopnosti, coby ochránce a živitele rodiny. Na vině jsou hormony. Naštěstí se jedná pouze o začátek těhotenství. Druhý trimestr bude vaše žena kypět optimismem a těšit se na děťátko. Další obavy se dostaví před porodem z jeho průběhu. A právě zde stojíte – vy! Velký ochránce, který jí bude držet za ruku a vše dopadne dobře.

Co může tatínek pro maminku udělat

Je toho skutečně mnoho. Není nic smutnějšího, než když si těhotenství žena prožívá sama a chlap se domnívá, že stačí, že zasel. Měl byste s ní mluvit o tom, jak se cítí, dotýkat se jí a dávat najevo, jak se zároveň s ní těšíte na toho drobečka, který je právě velkosti jablečného zrníčka. Chápeme, že vám to nejspíš nic neříká, ale vaše partnerka vše intenzívně vnímá. Hlaďte jí, pokládejte ruku na bříško a zasypte jí polibky.

A bude přituhovat

To však není vše milí tatínkové. Seznam úkolů na vás teprve čeká. Určitě by nebylo od věci zajít s vaší ženou při jedné z gynekologických prohlídek na ultrazvuk. Možná, že až uvidíte svého potomka, které nosí vaše milovaná pod srdíčkem, změníte na celé těhotenství názor a roztajete, jako led s prvními jarními paprsky. Existují i předporodní kurzy a cvičení, kterých se může účastnit tatínek. Získávejte informace z odborných knih a ptejte se tatínků mazáků, kteří už mají odchováno.

To, že vaše žena jí zdravě neznamená, že se musíte vzdát všech svých hříchů, ale rozhodně podpořte svou partnerku a vytvořte jí optimální podmínky. Přemýšlejte společně o jménech, plánujte ještě dovolenou, než bude vaše žena v pokročilém těhotenství. Mějte zvládnutý případný odvoz do porodnice a zásoby jídla po dobu její nepřítomnosti – ať neumřete hady. Uklidňujte vaší ženu, že jste plně připraven a natěšen na roli otce a vzorného manžela. Vaše partnerka vás nyní bude potřebovat více, než kdykoliv předtím. Absolvujte společné procházky, pohyb je pro těhotnou ženu velmi důležitý. Po porodu se to pravděpodobně změní a ona obrátí svou lásku a péči na vaše společné dítě. Neciťte se dotčen. Vaše další úloha na vás teprve čeká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak pečovat o plyšové hračky?

Rizikové těhotenství