Zácpa u kojenců a jak miminku pomoci

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Pláče vaše miminko často a vyprazdňuje se v delších intervalech? Nejste si úplně jistá, zda dítě trpí zácpou, či nikoliv? O zácpu se jedná také v případě, když je stolice příliš tvrdá. Počet stolic miminka závisí především na výživě a také na tom, jestli dítě kojíte, nebo krmíte kojeneckým mlékem.

Posoudit, zda se jedná o normální frekvenci a stolici není tak snadné. Je velmi důležité sledovat chování miminka a konzistenci stolice. Kojené děti mohou mít stolici i po každém kojení, ale také 1x týdně. U nekojených dětí je běžnější vyprazdňování 2x během dne, ale může být i méně častější než 3x týdně. Zácpa u malých miminek může mít mnoho příčin a nebývá snadné je odhalit. Existuje však několik rad, jak děťátku ulevit.

Mimo jiné může zácpa způsobit ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, páchnoucí stolici či větry. Kojené děti mívají většinou mnohem měkčí stolici než děti krmené kojeneckým mlékem.

Sledujte četnost i konzistenci

Jelikož je každé dítko jiné, není možné diagnostikovat zácpu podle frekvence stolice. Mnohem více záleží na její velikosti a konzistenci. Jestliže trpí vaše dítě zácpou, bude jeho stolice tuhá, suchá a nezvykle malá nebo velká. Průchod tuhé či velké stolice může způsobovat namáhání a bolest. Ve snaze zamezit bolesti u vylučování tuhé stolice se mnohé děti snaží podvědomě zastavit pohyb střev, což zácpu ještě více umocní.

Mimo jiné může zácpa způsobit ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, páchnoucí stolici či větry. Kojené děti mívají většinou mnohem měkčí stolici než děti krmené kojeneckým mlékem. Pokud jste v poslední době z kojení přešli na náhradní stravu, můžete si všimnout změny. Nejen změna stravy, ale dehydratace či lehčí nemoci (i nachlazení) mohou vést k tomu, že dítě bude mít problém s vyprazdňováním.

Jak minimalizovat potíže kojence

  • Krmíte-li dítě z láhve, podejte mu napít převařené vlažné vody mezi krmením. Kojenecké mléko však nikdy neřeďte
  • Ujistěte se, že kojenecké mléko připravujete podle návodu – více prášku dítě nezasytí, může naopak znamenat příliš koncentrovanou stravu
  • Masírujte pomocí olejíčku a teplých dlaní děťátku bříško po směru hodinových ručiček. Před masáží by mělo být dítě klidné a spokojené. Pohybujte rovněž nožičkami vašeho dítěte. Skrčte je opatrně a narovnejte – to odstraní případnou blokádu
  • Naučte se vaše dítě, pokud trpí také na větry, nosit v následující poloze. Opřete ho zády o sebe, ujistěte se, že má hlavičku ve správné poloze a svoji ruku vložte pod jeho zadeček, takže nožičky bude mít přehozené přes vaši ruku. Děti tuto polohu „skrčeného bříška“ milují
  • Pomoci může i teplá koupel. Po utření děťátka použijte vazelínu či krém na zadeček, jako prevenci bolesti a usnadnění průchodu stolice.
  • Jestliže vaše dítě trpí velmi na zažívací potíže, zkuste kojenecké mléko s obsahem prebiotik či obsahem speciálních tuků Betapol, jež přispívají ke změkčení stolice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak vybrat kočárek do terénu

Muž (a těhotná žena) – Dionisio 2.díl