Jak zabavit batole za špatného počasí

Jedněmi z mých nejlepších přátel jsou norští manželé s dvěma dětmi, kteří tady v Česku pár let žili. A v jistém smyslu prožívali kulturní šok: mezi Čechy a Nory existuje v několika věcech zásadní rozdíl. Jedním z nich je trávení volného času za nepříznivého počasí. Zatímco Češi se zhusta drží doma, Norové vyznávají přísloví „Není špatného počasí, jen špatného oblečení.“

A tak zatímco my jsme zoufali, že venku prší a musíme proto dětem vymyslet nějakou indoorovou zábavu, Norové šli ven v oblečení, ze kterého čouhaly jen oči, trávili čas na dětských prolézačkách, grilovali v lese a hráli hry. Postupem času jsme tomu přišli na chuť i my. Láká vás to také? Pak pro vás máme několik tipů, co dělat s batolaty (i staršími dětmi) venku, i když se slunce zrovna nečiní.

  • Základem je kvalitní pogumované oblečení, které už dnes normálně seženete. Ale pozor – nejen pro děti, i pro vás. Často totiž vidíme kvalitně oblečené děti, ale maminky choulící se pod deštníkem v lehkém saku a v keckách. Pokud plánujete vyrazit i za špatného počasí, pořiďte si něco pořádného.
  • Vyrazte normálně na dětské hřiště, vypusťte děti na houpačky, prolézačky, kolotoč i pískoviště. Výhodou je, pokud jste introvertní typ a neláká vás pískovištní pokec, za tohoto počasí tam budete pravděpodobně sami.
  • Nechte děti skákat v blátivých kalužích.
  • Děti určitě najdou spoustu zvířat, která vylézají právě v tomto počasí: žížaly, šneky, slimáky a podobně. Mohou jim postavit třeba domeček – pak ale hlídejte, aby zvířata eventuální stěhování do domečku přežila ve zdraví.
  • Sledujte další divy přírody: jak vzniká bláto, jak se mění listy, kde se objeví duha.
  • Pokud jste činnostem ve špatném počasí přišli na chuť, dělejte prostě to, co obvykle: jděte na hory, do lesa, na louku, zahrajte si na schovávanou nebo na honěnou. Pokročilí mohou zkusit na vhodném místě rozdělat oheň a opéct si buřty. I kečup lze z pogumovaného oblečení umýt.
  • Po příchodu domů přemístěte pogumované oblečení do vany a spláchněte z něj bahno. Sebe přemístěte tam, kde se nachází teplé kakao nebo námořnický grog.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ty ještě kojíš?

Nočník – jak s ním úspěšně začít.