Výživa kojenců a batolat

Každému dítěti jednou přestane mateřské nebo umělé mléko stačit a bude muset postupně přecházet na pevnou stravu.Poznáte to snadno, Vaše miminko Vám dá prostě najevo, že je stále hladové i po kojení. Může se to projevit i během noci tím, že budete vstávat a kojit častěji, než jste byli doposud zvyklí.

První pevná strava

Hlavní výživu dítěte pořád zajišťuje mateřské nebo umělé mléko, ale je třeba, začít ho zvykat na novou strukturu a chuť potravy – pevnou stravu. První sousta my měla být neurčité chuti a rozmixovaná na jemnou kaši. Začínáme tak, že dítku nabízíme jednou denně mezi běžným krmením pár soust na špičce lžičky. Většina dětí se seznamuje se lžičkou tak, že se z ní zprvu snaží sát, je ale otázkou pár dnů, kdy se naučí vzít sousto ze lžičky a posunout si je dozadu do úst. Jakmile je strava dítětem bez problému přijímána, můžeme rozšiřovat nabídku o další druhy zeleniny, potom ovoce. Od šesti měsíců je již možné začít zařazovat také obilniny a maso. Jídlo neslaďte ani nesolte.

Rozšíření jídelníčku

Vaše dítě bude postupem času zvládat stále hrubší stravu, takže mu můžete začít servírovat stejné jídlo jako sobě, jen nakrájeno na menší kousky a bez dochucovadel. Pokuste se dodržovat pestrou stravu, ale při tom volit jednoduché kombinace, aby se dítěti dobře trávilo. Do jídelníčku postupně zařazujte kvalitní bílkoviny a tuky (luštěniny, vaječný žloutek, kvalitní maso, za studena lisované oleje). Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou například výrobky s otrubami, strávit tyto potraviny je pro zažívací systém malých dětí zabíračka. Zdraví prospěšné necelozrnné zdroje, vhodné pro děti jsou např. jáhly, ovesné vločky, rýže, různé kváskové  pečivo.

Seznam potravin, se kterými opatrně:

Cukr

Vyskytuje se přirozeně v ovoci i zelenině, proto jídla není nutné již přislazovat. Nadbytek cukru v každodenní stravě vede k obezitě a zubním kazům. Čtěte informační letáky u hotových jídel, protože drtivá většina z nich obsahuje přidaný cukr. Cukr se skrývá pod názvy glukóza, sacharóza, dextróza, fruktóza, maltóza, sirup. Pokud máte přeci jen potřebu jídlo přisladit, sáhněte raději po medu nebo  javorovém či agávovém sirupu.

Sůl

Dítěti jídlo nesolte minimálně do 12 měsíců věku. Dětský organismus je solí zatěžován.

Ořechy

S ořechy velmi opatrně, zde hrozí riziko zadušení. Podávejte pouze jemně mleté.

Vajíčka

S vajíčky také pomalu a opatrně, velmi často způsobují alergické reakce. Žloutek je povolen od šesti měsíců, bílek od roka.

Kravské mléko

Obsahuje málo železa a vitamínů C a D, které dítě potřebuje ke svému růstu. Proto se doporučuje mléko zařazovat nejdříve od roku života a to ve formě plnotučného mléka, které tělu dodá energii, bílkoviny a vápník. V dnešní době se u hodně dětí projevuje intolerance nebo rovnou alergie na bílkovinu kravského mléka, proto i s mlékem začínáme pomalu a opatrně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší poloha pro otěhotnění

Když necháte ratolest o samotě s tatínkem