Při výpočtu ovulace je důležité mít na paměti, že menstruační cyklus každé ženy je individuální. Pro jeho výpočet je nutné sledovat jednak bazální teplotu, cervikální hlen a krvácení. Výpočet ovulace je klíčový nejen kvůli oplodnění, ale rovněž pro rozdílné vlastnosti ženských a mužských spermií, což může mít význam při plánování pohlaví našeho potomka.

Na rozdíl od jiné živočišné říše bývá ovulace žen (tedy plodné dny) skrytá. Žena může samozřejmě vnímat subjektivně svou ovulaci, ale pro samečky (muže) zůstává nerozpoznána. Nezřídka ani samotná žena neví, kdy přesně tato fáze cyklu u ní nastává, proto je tady výpočet ovulace.

Kalkulačka pro výpočet ovulace

Naplánujte si své těhotenství – výpočet ovulace

V drtivé většině startuje dvanáctý až šestnáctý den menstruačního cyklu (od počátku poslední menstruace) a trvá přibližně 24 hodin. Ovšem výjimkou není ani začátek již desátý den. Doba ovulace se může rovněž lišit a trvat pouze dvanáct hodin nebo klidně celé dva dny. Počítání dnů jednoduchými způsoby není v praxi příliš spolehlivou metodou. Máte-li zájem načasovat pohlavní styk také s ohledem na pohlaví děťátka, potřebujete vystihnout termín ovulace s větší přesností. K tomu slouží již výše uvedení pomocníci: bazální teplota, děložní hlen, krvácení.

Měření bazální teploty

Měření bazální teploty v pochvě provádějte pokaždé ihned ráno po probuzení. Naměřené výsledky jsou tak lépe srovnatelné a nejsou ovlivněny denním režimem – potraviny, teplé nápoje atd. V době ovulace je tělesná teplota o několik desetin stupně vyšší než běžně. Nastat však může zádrhel, protože zvýšení bazální teploty nastává obvykle i s mírným zpožděním po začátku ovulace. Proto je vhodné držet se dalších vodítek.

Kontrola děložního hlenu

Jedním z nich je pozoruhodně přesná hustota děložního hlenu, který má charakteristickou konzistenci během ovulace, jelikož usnadňuje pohyb a přežití spermií v těle ženy. Důležité není jeho množství, ale podoba a vlastnosti, které se během cyklu mění. Na počátku můžete mít pocit sucha, a že se v pochvě žádný hlen nenachází, před ovulací je však hustý až hrudkovitý a později krémový. Za nejplodnější hlen lze považovat ten čirý, tekutý – lubrikační. Přirovnat by se dal k vaječnému bílku.

Chlapeček nebo holčička?

Dle plánování početí s ohledem na ovulaci je možné ovlivnit i pohlaví dítěte. Toužíte-li po chlapečkovi je to snadnější. Pohlavní akt je pak vhodný rovnou během ovulace, kdy mají hbitější samčí spermie vyšší šanci na úspěch. Přejete-li si děvčátko, měly by spermie v těle ženy vyčkávat již těsně před ovulací, dost dlouho na to, aby získaly početní převahu nad mužskými, avšak ne příliš dlouho, aby mohly přežít.

Ovulace je odborný termín, který označuje okamžik, kdy dojde k uvolnění zdravého vajíčka z vaječníku. Vajíčko pomalu klesá vejcovodem až k děloze. Pokud se na této cestě setká se spermií, dojde k oplodnění vajíčka.

Vajíčko může být oplozeno jen v intervalu kratším než 24 hodin. Spermie si však může v ženském těle uchovat oplozující schopnost 3-5 dní. Období, které začíná 3 dny před ovulací a končí 3 dny po ovulaci nazýváme plodné dny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *