Dítě se většinou učí tak, že kopíruje rodiče. To je stará známá pravda. Ideálně je tedy začít od narození. Zní vám to přitažené za vlasy? Pak věřte, že není. Není potřeba čekat do batolecího či předškolního věku.
Dítě k pohybu povedete už jen tím, že si s ním budete hrát. Hýbat nožkami, ručičkami, zpívat u toho a sama se pohybovat. Tančit, dělat roztomilé hlouposti a usmívat se na dítě. Když půjdete běhat, můžete tlačit kočárek před sebou. Nezřídka vídám maminky s úplně malými miminky, jak běhají nebo jezdí na kolečkových bruslích a před sebou tlačí kočárek. Můžete jít také s dítkem plavat. Možností existuje nespočet, stačí zapojit trochu fantazie.
Z pohybu musí mít dítě radost
Samotný pohyb by měl přinášet radost. Tudíž hýbe-li se maminka, která má z pohybu radost, je velká pravděpodobnost, že nadšení pro pohyb bude mít i dítě. Samozřejmě tomu tak být nemusí. Do rodiny běžců se může narodit dítko s vášní pro hru na klavír, ale nějak v podvědomí bude mít zakódované, že jít si aspoň 3x v týdnu zaběhat patří ke zdravému životnímu stylu. Nemusí z něj být notně sportovní hvězda.
Největší chybou bývá, když se rodič snaží dítě tlačit do určitého sportu – zkrátka nějak dítě specializovat. Zatímco ho tlačí na hokej, dítě může milovat fotbal. To je jen přirovnání. Zkrátka u malých dětí je důležité neznechutit jim radost z přirozeného pohybu. Časem se samo uvidí, k čemu dítko více tíhne. Bude-li se chytat hokejky, tančit, kopat do mičudy, házet míčem nebo sporty mezi sebou různě střídat.
Mám dítě nutit?
Sportovních aktivit existuje mnoho, ale více než tlačit dítě do nějakého sportu je lepší podpořit v něm přirozený pohyb skrze hraní. Ať už se jedná o výlet na zajímavé místo na kole či pěšky, dětské venkovní hry, hry v přírodě – najdi poklad apod. Nesnažte se dítě od mala spoutat do nějaké přesné podoby. Pohyb je všem dětem přirozený, ačkoliv některé dítě k němu tíhne více, jiné méně, ale do určité míry je přirozený všem dětem. Klíčem je to, aby v oblasti pohybu dítě nezažívalo opakovaná selhání. Tím se jeho vztah k pohybu/sportu může celoživotně zablokovat.
Jak vést děti k pohybu
- Hýbejte se společně
- Najděte hru/aktivitu, která bude vás i dítě bavit
- Objevujte krásy přírody – les, potůček, rybník, louky
- Házejte kamínky
- Zapomeňte na výtah
- Podpořte děti v tom, co je baví a jde jim
- Nepřepalte začátek
- Počítejte s občasným protestem
- Hýbejte se za každého počasí (venku nebo doma)
- Skákejte, běhejte, dělejte kotrmelce
- Zdolávejte společně překážky – přeskoč kamínek, klacík atd.