Vypátrat původ vánoční štóly není vůbec snadné. Úplně první zmínka pochází z roku 1329. Mimo jiné existuje nepřeberné množství receptů, podle toho, odkud štóla pochází. Patrně nejznámější je drážďanská štola, první zmínky pochází z roku 1474. Ať je to jak chce, jedno mají všechny štóly společné – připravují se velmi podobným způsobem a pojí se k nejkrásnějšímu svátku v roce.
V minulosti nebylo toto postní pečivo bohaté na ingredience a obsahovalo pouze vodu, kvasnice a mouku. Katolická církev v době půstu totiž zakazovala máslo i mléko.
S tím by se dnes asi málokdo spokojil. Postupem času se začalo experimentovat a přidávaly se i další velmi chutné ingredience. A tak vznikaly nové a nové varianty, které se lišily podle toho, kde vznikaly.
Do pravé drážďanské štóly patří zcela jiné ingredience, než například do naší oblíbené tvarohové štóly. Liší se už tím, že do drážďanské štóly patří kvasnice. Naproti tomu tvarohovou štólu lze upéci díky kypřicímu prášku. Ovšem můžete zkusit také kváskovou verzi. Kváskování je v poslední době velký boom.
Štólu lze dokonce zařadit do zdravého stravování, a to díky obsahu ořechů a sušeného ovoce. Pokud použijete zdravější alternativy mouky a slazení, pak si ji můžete s klidným svědomím upéci, i když se běžně sladkému pečivu vyhýbáte. O štóle by se dalo diskutovat velmi dlouho. Pokud si netroufáte na vánočku, pak můžete zkusit toto jednoduché a snadné vánoční pečivo.
Vánoční štóla zdravěji
- 250g tvarohu (polotučný nebo tučný)
- 150g celozrnné špaldové mouky
- 350g hladké špaldové mouky
- 150g kvalitního másla
- 100g přírodního cukru nebo jiné sladidlo (Xylitol apod.)
- 1 vanilkový cukr (můžete si udělat domácí: cukr + vanilkový lusk) na posypání štóly v závěru
- 120g mandlí (mleté, drcené)
- 2 kusy vajec
- 1 hrníček sušeného ovoce (datle, třešně, švestky, meruňky, jablka…)
- 2 lžičky kůry z pomeranče nebo citronu (případně mix obojího)
- Drcené vlašské ořechy cca 3 polévkové lžíce
- Roztopené máslo na potírání (můžete do něj přidat i rum nebo aroma)
- Kypřící prášek do pečiva nebo jedlou sodu podle návodu od výrobce (cca 1 lžička jedlé sody)
Jak na to:
- V míse smíchejte suché ingredience a přidejte tvaroh a změklé máslo i vejce
- Vypracujte nelepivé těsto (kouli)
- Můžete si pomoci válečkem a těsto roztáhnout na placku a přeložit tak, aby vznikl nahoře překlad, případně použít formu na štólu
- Štólu potřete máslem a položte na plech s papírem na pečení (nebo dejte do formy)
- Rozehřejte si troubu na 180 stupňů a štólu pečte 45 až 60 minut (každá trouba peče jinak)
- Pokud se vám zdá, že štóla příliš hnědne, snižte teplotu nebo přikryjte alobalem. Během pečení 1x potřete opět máslem
- Po vytažení z trouby štólu opět potřete máslem a posypte moučkovým cukrem. Pro zdravější verzi můžete štólu posypat směsí moučkového a vanilkového cukru s kokosovou moučkou, která má nasládlou chuť. Ušetříte tak množství cukru
Přejeme krásné Vánoce a dobrou chuť!