Váha kojence k výšce – růstové grafy

Výška vs. váha děťátka je parametr, dle kterého můžeme sledovat jeho vývoj a zda miminko nestrádá. Přírůstky váhy jsou odrazem podmínek života dítěte a jeho zdravotního stavu. Nadbytek či naopak nedostatek výživy jsou nejčastější příčinou neodpovídajících váhových přírůstků dítěte. Nejrychleji kojenec na váze přibývá v prvním roce svého života. Ve srovnání s porodní váhou, zvýší dítě svou hmotnost asi 3x. Pro kontrolu a porovnání můžete sledovat růstový graf, který si můžete stáhnout zde (zdroj Státní zdravotní ústav).

V prvním roce svého života váží dítě zhruba 10kg. Pokud se dítě narodí předčasně či má nižší porodní váhu, jsou srovnávací přírůstky hmotnosti nižší, ale v průběhu několika let se hmotnost u těchto dětí srovná s hmotností jejich vrstevníků.

Když dítě málo přibývá

Nepřibývá-li dítě na váze dostatečně, je nutné zamyslet se nad způsobem jeho výživy. Nedostatečné přírůstky váhy mohou souviset s onemocněním dítěte nebo nedostačující výživou – kojenec přechází na přikrmování.

Když dítě hodně přibývá

Jestliže dítě přibývá na váze příliš, může být hlavní příčinou nadbytek výživy (umělé přikrmování) nebo rovněž nějaké onemocnění.

Když má dítě hlad

Většinou platí, že do tří týdnů od narození by mělo miminko dosáhnout své porodní hmotnosti. Asi v šesti měsících by porodní váhu mělo zdvojnásobit a v roce ztrojnásobit. V průběhu roku pokud kojíte, přijdou většinou 3 období, v nichž můžete dočasně pocítit, že mléka je méně, než by vaše děťátko potřebovalo. Nejčastěji se to stává ve třetím až šestém týdnu, poté ve třetím až šestém měsíci. Chcete-li kojit nadále, vyplatí se vydržet a kojence přikládat co nejčastěji, aby se podnítila tvorba mléka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podzimní tvoření s dětmi

Neštovice v těhotenství