Ty ještě kojíš?

Přesně taková otázka se na vás může snést poměrně záhy, pokud své dítko už nějaký ten pátek kojíte. Věnujme se tedy teď čistě stavu, kdy miminko pije z prsu a není krmeno umělým mlékem. Hodně maminek, kterým je dopřáno od začátku své děťátko kojit, nebo si kojení vybojují, řeší hned ze začátku otázku, jak dlouho by to měly dělat. Na jedné straně stojí až fanatičtí zastánci kojení, kteří tvrdí, že kojit může každá žena a měla by to dělat snad až do doby než dítě nastoupí do první třídy. Na druhé straně se naopak můžeme setkat s maminkami, které kojení třeba už po pár týdnech zavrhnou s tím, že je to nebaví a chtějí si zajít s kamarádkou na víno. Většina kojících ale i nekojících žen se naštěstí nalézá někde uprostřed těchto nesmiřitelných táborů.

Do kdy se doporučuje kojení

Pravdou je, že kojení je rychlý, levný a pokud kojíte bezproblémově tak i pohodlný způsob jak nakrmit vaše dítě. Zhruba do půl roku věku dítka tak maminka nemusí na výlet či do města balit žádné svačinky nebo láhve s převařenou vodou. Mateřské mléko má ideální teplotu a je nachystané vždy, když děťátko potřebuje. Kojení je také úžasný pomocník při uspávání a uklidňování našich nejmenších. Unikátní vlastností mateřského mléka je, že neustále mění svoje složení podle potřeb děťátka, což je neocenitelné např. v době nemoci nebo při růstu zoubků. Dá se říci, že malé děti si všechny svoje problémy řeší u prsu. Teplé a nasládlé mlíčko, maminčina náruč a blízkost, důvěrně známá vůně a tlukot jejího srdce. Co víc by si děťátko mohlo přát? Ale do kdy? Univerzální odpověď na tuto otázku jednoduše neexistuje. Je důležité si uvědomit, že kojení je vztah dvou osob a tak by pro oba zúčastněné mělo být příjemné. Některé maminky, které se při kojení trápily, kojení je bolelo, nešlo jim a výsledkem všeho byla jen frustrace z vlastního selhání a plačtivé miminko, popisují, jak moc se jim ulevilo, když přešly na umělé mléko. Z vlastní zkušenosti zase vím, že někdy se naopak vyplatí zabojovat a maminka i miminko si pak na dlouhé měsíce mohou užívat nádherné blízkosti. Spokojená maminka se totiž rovná spokojené dítě a každá žena je kompetentní k tomu, aby si o svém kojení mohla rozhodovat sama, tedy i o jeho ukončení.

Kojení po třetím roce života dítěte

Slovy laktační poradkyně Jiřiny Mrázkové, která na svém serveru kojeni.net píše: „…kojit rok je super a pro dítě dobrý základ, kojit 2 roky je velmi vhodné, kojení déle než 2 roky je již záležitostí čistě na rozhodnutí maminky, jak dlouho chce děťátku svůj prs nabízet. Kojení po 3. roce již není tak obvyklé a sama bych tento věk označila za jistou hranici, kdy je již vhodné o odstavu dítěte uvažovat.“ Za pravdu jí dává i Světová zdravotnická organizace, která doporučuje výlučné kojení do půl roku věku dítěte a dále kojit alespoň dvou let. Vždy ale záleží na konkrétní dvojici maminka-dítě a tak neexistuje žádné správné nebo špatné řešení. Co se týká kojení po roce života, existují stále ještě mylná tvrzení, která říkají, že mateřské mléko v tomto věku už dítěti nic nedává. Je pravdou, že po 12. měsíci života sice klesá význam mateřského mléka z hlediska výživy, stále však poskytuje dítěti část mléčné denní dávky a notnou dávku imunitních látek. Kojení je samozřejmě i psychická záležitost. Jak už bylo řečeno výše, může být výborným nástrojem k uspávání, uklidňování… vždy do té míry, jaká vyhovuje mamince a dítěti.

Když si to shrneme, v podstatě neexistuje žádná hranice, která by kojení omezovala shora či zdola. Kojit je prostě dobré do té doby, dokud to jde a vyhovuje to oběma zúčastněným. Pokud dítě kojíte déle (např. děťátko, které už chodí) narazíte na odmítavé názory spíše z důvodu kojení na veřejnosti, což je ale téma samo pro sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mám sbaleno aneb co si sbalit do porodnice?

Jak zabavit batole za špatného počasí