Tipy na zdravé snídaně pro děti

Stává se vám občas, že marně přemýšlíte, co dát svému dítku k snídani? Dítě by mělo mít pestrou stravu. To znamená hodně měnit, střídat a hlavně zkoušet po malých dávkách zařazovat nové a nové potraviny. Určitě neupírejte dětem jídlo, pokud jim chutná, ale můžete zkusit přidat kousek avokáda, kousek celozrnného pečiva, pokud dáváte obyčejné apod. Začlenit do jídelníčku nové věci nemusí být těžké, jak se na první dojem zdá. Přinášíme vám nějaké tipy.

Snídaně pro děti by měla zahrnovat bílkoviny, sacharidy, tuky, zeleninu a ovoce, jako zdroj vlákniny. Den je vhodné nastartovat vyváženou snídaní, která dodá dítku potřebnou energii. Kde všechny tyto složky hledat?

Sacharidy, bílkoviny, tuky, vláknina…

Tak například sacharidy se nalézají v malém množství v zelenině, dále ovoci, ale i pečivu, ovesných vločkách či müsli. Bílkoviny zase v šunce, vejcích, sýru. Tuky v ořeších, semínkách, avokádu. Tudíž takovým příkladem vyvážené a zdravé snídaně může být celozrnné pečivo (sacharidy) s kvalitním rostlinným tukem, vejcem (bílkoviny), šunkou (bílkoviny) a kouskem zeleniny (sacharidy a vláknina) nebo ovesná kaše (sacharidy) v mléce (bílkoviny) s ovocem (vláknina) a oříšky (tuky).

Oříšky samozřejmě dle věku dítěte, aby je nevdechlo (mohou být mleté) případně semínka. K snídani se samozřejmě podává vždy i nějaký nápoj, tudíž v případě chleba s avokádem a šunkou, můžete podat na zapití ovocné smoothie. Určitě z toho není potřeba dělat vědu. Ale na nějaký ten základ by se přihlížet mělo.

Příklad nevhodné snídaně…

Co určitě není vhodná snídaně pro dítě, je bílé pečivo namazané kupovanou marmeládou a Granko plné cukru. Chcete-li dítěti dopřát sladký nápoj, zkuste to po staru, jak to dělávaly babičky. Rozmíchejte v horkém mléce kvalitní kakao a oslaďte medem.

Inspirace na zdravé snídaně

  • Ovesná kaše s mletými oříšky a ovocem + čaj
  • Celozrnné pečivo, pomazánka z avokáda, šunka, zelenina + ovocný nápoj (může být čaj s pomerančovou šťávou) apod.
  • Jogurt, ovoce, oříšky nebo semínka + čaj
  • Cereálie, mléko, ovoce + čaj

 

Poznámka:

Nepodávejte cereálie bez mléka (bílkovin) či jogurtu. Mají totiž vyšší glykemický index, tudíž zasytí, ale jen na krátkou dobu. Dítě by mělo brzy na něco chuť/hlad. Při výběru cereálií věnujte rovněž pozornost složení – cukry, tuky, sůl. Čím méně tím lépe. Naopak vyšší podíl vlákniny je vítán.

Tip na závěr

Nemůžete-li do svého dítěte dostat zeleninu, zkuste odšťavnit a přimíchat do ovocné šťávy. Například ananas, mango, dvě lžíce rajčatové šťávy apod. Zeleninové šťávy lze také přimíchat do polévky, pomazánky nebo přidat do šťávy pod maso v konečné fázi, aby se již nevařila a nepřišla o vitamíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nepřehánějte to se sdílením soukromí svého dítěte

Jak vybrat kojeneckou výživu pro dítě?