Těhotenství po 35. Roku – výhody, nevýhody a rizika

Dnes není ničím neobvyklým, že ženy s prvním těhotenstvím vyčkávají. Vidět tedy maminku prvorodičku, které je 35 let a více není nic nemožného. Dokonce dle posledních statistik tento jev roste, proto je vhodné připravit se nejen na výhody, jež sebou vyšší věk přináší, ale i na nevýhody a možná rizika.

Mateřství ve vyšším věku má nesporně své výhody. Počínaje životních zkušeností, až po finanční zajištění. Na prvním místě již není nutnost ženy vdát se ve dvaceti, ale život přináší i jiné životní perspektivy. Před mateřstvím může mít předost budování kariéry, studium, zajištění bydlení, cestování, stabilní partnerský vztah a jiné. Důvodů k odsunutí těhotenství může existovat spousta, včetně zdravotních problémů. Drtivá většina starších matek má bezproblémové těhotenství a přivádějí na svět zdravé děti. Stále však existuje ještě dost rizik. Maminka prvorodička od 30 let výše bude muset počítat s četnější návštěvou gynekologa, různými vyšetřeními a testy. S vyšším věkem narůstá i rizik. Dnešní článek bude zasvěcen maminkám 35 let a výše.

Rizika mateřství v pokročilejším věku

Mějte na paměti, že většina maminek po třicítce má normální těhotenství a miminko je rovněž zdravé, přesto existují i větší rizika spojená s těhotenstvím ve vyšším věku. Pro vás a vaše miminko existují vyšší rizika, než je průměr, přesto jsou stále velmi nízká. Patří sem například:

Samovolný potrat

K samovolnému potratu dochází většinou do 13. týdne těhotenství. Se stoupajícím věkem toto riziko narůstá. Ve věku 35 let je riziko samovolného potratu cca 20%, od věku 45. let je to až 80%.

Vrozené vady

U starších rodiček (i v případě, že nejde o první těhotenství) narůstá pravděpodobnost, že se dítě narodí s poruchou chromozomů, jako je kupříkladu Downův syndrom. Ve 25 letech je pravděpodobnost této vady mizivá – 1:1250. Je-li vám 35 let, riziko narůstá na 1:400, od věku 45 let je to již 1:30.

Potíže s placentou

Vcestné lůžko – placenta previa je životu nebezpečná komplikace. Jde o silnější krvácení během těhotenství nebo při porodu. Může mít podobu velmi nízko položené placenty či se nějakým způsobem dotýká děložní branky. U žen kolem 40 let věku je toto riziko 3x vyšší než u mladých maminek. Objevuje se jen vzácně, ale i toto riziko je potřeba zmínit.

Cukrovka a vysoký krevní tlak

U starších maminek je vyšší možnost, že bude během těhotenství trpět vysokým krevním tlakem či cukrovkou. To může vést k dalším závažným potížím, jako jsou růstové problémy miminka, potrat nebo komplikace během porodu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potničky v obličeji kojence

Recept na domácí lučinu