Tatínek na mateřské se svými plusy a mínusy

Dnes je již mnoho rodin, kde roli maminky na mateřské dovolené zastává tatínek. Není to sice běžné, ale ani nic divného. K tomuto kroku vede většinou kariéra a lepší finanční možnosti maminky.

Je-li tatínek aktuálně bez práce či nemá tak lukrativní plat, případně pracuje na volné noze a partnerka dokáže rodinu zajistit po finanční stránce lépe, je výhodnější, když na mateřskou nastoupí otec dítěte. Přeskočíme veškeré formality ohledně vyřizování otce na mateřské a zaměříme se jen na klady, ale i zápory, které tato role sebou přináší.

Klady role otce na mateřské

  • Maminka tak ví, že je o dítě postaráno tou nejbližší osobou a dítě nehlídá nikdo cizí.
  • Otec ví, co vše péče o potomka i domácnost obnáší a mnohem více si pak váží ženiny práce doma.
  • Dítě s otcem buduje pevné a kvalitní vztahy.
  • Výzkumy potvrzují, že rodiny, kde je na mateřské dovolené otec, mají nejmenší rozvodovost. V Austrálii je dokonce umožněno novopečeným rodičům, aby byl otec 6 měsíců doma s matkou a dítětem (placené období) a pomáhal.
  • Výhodou je i kladný vliv na postavení žen na trhu práce. Zaměstnavatel si tak uvědomuje, že na mateřskou dovolenou nemusí jít nutně pouze žena. Pokud o ni jako o perfektního zaměstnance nechce přijít – nemusí. Stačí ji zvýhodnit finančně.

Zápory role otce na mateřské

  • Maminka se musí smířit s tím, že bude-li mít dítě nějakou bolístku (odřené koleno), poběží nejspíš prvně za otcem.
  • Mnoho tatínků se domnívá, že péčí o dítě jejich role končí. Úklid a vaření jim moc pod nos nejde. Proto očekávají, že tuto práci udělá manželka, až se vrátí z práce domů. Tady je rada snadná – ujasnit si úkoly předem.
  • Přeci jen otec na mateřské není ještě především na vesnicích takovou samozřejmostí. Proto se může lehce stát terčem výsměchu a jízlivých poznámek. Počítat musíte také s tím, že zatímco on bude ten hrdina, vy mrcha, která se nechce o dítě starat. My si to samozřejmě nemyslíme, ale přežitky stále existují.

A co si o otci na mateřské dovolené myslíte vy? Co vše by měl stíhat a plnit za úkoly? Nechala byste svého partnera, aby si to s vámi vyměnil?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Recept na domácí TERMIX a PRIBIŇÁK

5 tipů na to, jak se zbavit dudlíku