Svačinky pro prvňáčky – jak docílit toho, aby nekončily v koši?

Všichni víme, že mnohé děti umí být ve stravě vybíravé. Ostatně to jsou i dospělí, tudíž se nemůžeme zlobit, že někomu něco chutná méně nebo více či dokonce vůbec. Pravdou také je, že jídlo se jí i očima a pěkně nazdobené jídlo láká k nakousnutí. To, jakou svačinku svému dítěti připravíte, závisí na tom, zda ji ve škole sní anebo přinese zpátky domů.

Když byl můj syn malý, tyto problémy jsme řešit nemuseli. Byl to malý „Otesánek“ a krom pár jídel vybíravý vůbec nebyl. Ale kamarádky, které mají momentálně doma malé školáčky, tyto problémy řeší a překvapilo mě, jaké fintičky používají a světe div se – ono to zabírá.

Ptejte se dětí, co by rády

První rada zní – zeptejte se dítěte, co by na svačinku chtělo a dejte mu vybrat třeba ze tří možností. Nestavějte dítě před hotovou věc a snažte se vyjíst vstříc jeho chutím.

Dovolte dítěti, aby se účastnilo přípravy

Druhá rada je, abyste dovolili dítěti chystat svačinky s vámi. Je to výborná průprava na to, aby si dítě později dokázalo nachystat svačinku i samo. Momentálně však získá pocit důležitosti a možnosti nejen rozhodnout o jeho svačině, ale dokonce ji i připravovat.

Chutné a přitom zdravé

Na prvním místě je bezpochyby zdravý jídelníček, který rozhodně nemusí být nudný a jednostranný. Ba právě naopak. Nutričně bohaté jídlo je pro školáka základ, protože dodá jeho tělíčku potřebnou energii, vitamíny a veškeré důležité látky.

Při chystání svačinek můžete využít i svou bohatou fantazii a sendvič z celozrnného pečiva namazaný poctivou domácí pomazánkou vykrojit do tvaru kytky či srdíčka. Vykrajovat nemusíte jen cukroví o svátcích, ale i pečivo či lívance nebo bramboráčky. Vždy se snažte, aby dítě mělo ke každému jídlu kousek zeleniny a ovoce. Ideálně, když bude svačinka hezky barevná.

Do čeho svačinku dát?

Možná se budete divit, ale i to, jak je jídlo zabalené (nebo spíš –  do čeho je zabalené), hraje důležitou roli. Dnes existuje na trhu spousta boxů a nápojových láhví, které jsou hezky barevné, tvarované a mnohdy mají na sobě i obrázky oblíbených postaviček. Na utření pusinky můžete dítku přidat k svačince i zdobný papírový ubrousek. Děti si na tyto „čačinka“ hodně potrpí.

Tipy na svačinky pro školáčky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 tipů, jak si levně zkrášlit svůj domov

Aniball – pomůcka pro snazší porod