Suchý kašel u dětí – co podat za léky a jak jej zvládnout?

Kašel dokáže pořádně potrápit nejen dítě, ale i maminku. Zvlášť jedná-li se o suchý až dráždivý kašel, který dítě nutí na dávení či zvracení. Se suchým kašlem u syna jsem si jako maminka užila docela dost starostí. Začalo to vždy zcela nevinně a skončilo to probdělými nocemi.

Některé děti mají suchý kašel pouze ve spojitosti s nachlazením, ovšem mnohdy to může být předzvěst alergie, astmatu či jiných zdravotních potíží. To už poznáte dle toho, že se suchý kašel rád a často vrací.

Jak rozeznat suchý kašel od vlhkého?

Suchý kašel od vlhkého jde poznat snadno. Vlhký kašel je ten, při kterém se vykašlávají hleny. Jedná se vlastně o produktivní kašel. Naproti tomu u suchého kašle se nic nevykašlává – svědí, škrábe, dráždí to, ale nic člověk nevykašle.

Inhalátor a zvlhčovač ovzduší

Trápí-li vaše dítko často suchý kašel, je vhodné opatřit si mimo inhalátoru i zvlhčovač ovzduší. Já jsem na inhalování používala Vincentku, vždy ráno a těsně před spaním. Protože nejvíce dokáže kašel dítě potrápit v noci, když jde spát, potom opět někdy nad ránem. Mimo inhalátoru se vyplatí investovat do zvlhčovače ovzduší.

Dnešní zvlhčovače už rovnou čistí okolí od prachových částic, které mohou být rovněž příčinou suchého kašle – to v případě, že se jedná o alergii či astma. Pokud má vaše dítko suchý kašel jen občas a jinak nemocné nebývá, zkusit můžete závěsné nádobky s vodou na radiátor, hlavně v zimním období. Rovněž nezapomínejte v místnosti průběžně větrat.

Zvýšená matrace

Na kašel pomáhá i zvýšená matraceDalším trikem na kašel u dětí je poskládaná deka pod matrací v oblasti hlavy. Asi sami podle sebe víte, že jakmile ulehnete, začne vás škrábat v krku a dráždit na kašel. Dráždění na kašel může zmírnit i vyvýšená matrace. Dáte-li dítěti 3 polštáře, může si ničit páteř a navíc je jen malá pravděpodobnost, že nesjede. Mnohem lepším trikem je dát deku nebo polštář přímo pod matraci.

Uklidňující léky po ruce

Takže větrat, inhalovat, zvlhčovat, podložit matraci, podávat dítěti pravidelně pít a hlavně mít tlumící léky na kašel vždy po ruce. Kašel je zákeřný a přepadnout vás může o víkendu na chalupě. Stačí, když budete mít po ruce léky – antitusika (léky tlumící kašlací reflex). K těm nejznámějším patří Stoptussin, který seženete v každé lékárně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak se projevuje poporodní deprese

Chřipka v těhotenství