Rýma u batolat

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Rýma je nepříjemné onemocnění i pro dospělého člověka, natož malé dítě. Právě rýma je nejčastějším neduhem u batolat. Vstupní bránou virů je nosohltan, který je vybaven nosními mandlemi. Jsou měkké, kypré a velmi snadno se zduří a infekce, která se zde uchytí, bývá neúprosná.

Mimo jiné může omezovat volné dýchání nosem, proto děti pak spí s otevřenou pusou. Virová infekce často končí nepříjemnou rýmou. Mnohdy však rýmou odstartuje i závažnější onemocnění, jako je zánět dutin, středouší, zápal plic, zánět průdušek a další. To je přesně ten důvod, proč je vhodné nepodcenit rýmu u zcela malých dětí.

Kdy vyhledat lékaře

Pediatři upozorňují, že pokud rýmu doprovází horečky či brání dítěti v jídle a pití nemají s lékařskou prohlídkou otálet. U dětí starších je odborná pomoc potřebná, když trvá rýma déle jak týden, provázejí jí teploty, bolesti uší, hnisavý výtok z nosu a případně i kašel. U kojenců je rýma mnohem závažnější, protože mu brání v přijímání potravy. Miminka mívají velmi úzké nosní průchody, které se lehce ucpou již malým množstvím hlenu.

Anatomická nevyzrálost je hlavním důvodem, proč dětské kapky na rýmu nezabírají. Maminka musí trpělivě vyčkat, až děťátko povyroste a jeho nosánek se rozšíří. Mnohé maminky však kapky pro kojence vyžadují, lékaři to však příliš v lásce nemají. Proč? Protože kapky do nosu problém neřeší. Cévy se stáhnou, oteklá sliznice jemně splaskne a dýchání se uvolní, ale pouze na chvíli. Samotnou rýmu to neléčí a při dlouhodobém užívání kapek to snadno podráždí sliznici. Z tohoto důvodů odborníci radí požívat kapky u miminek jen výjimečně.

Výborné je i nosní kapátko, které je úzké a dlouhé. Zmáčknete kapátko či balónek – strčíte do nosánku – nasajete sekret.

Na rýmu u kojenců a batolat odsávačku!

U akutní virové rýmy spočívá léčba pouze v léčení příznaků. U kojenců i batolat, kteří neumí smrkat je nezbytné, odsávaní nosního sekretu. K tomuto účelu slouží klasické odsávačky s gumovým balonkem. Výborné je i nosní kapátko, které je úzké a dlouhé. Zmáčknete kapátko či balónek – strčíte do nosánku – nasajete sekret. Odsávání by se mělo provádět často, jakmile poznáte, že má dítě „plný nos“. Rovněž je vhodné ošetřování nosního vchodu nějakým mastným nedráždivým krémem či hojivou mastí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proč cvičit v těhotenství

Nevolnost v těhotenství