Strava kojenců má svá specifika a v každém období vývoje dítěte je nutné dbát na správné vyvážení jídla, aby miminko prospívalo a jeho vývoj probíhal tak, jak má. S příkrmy se obvykle začíná od ukončeného 4. měsíce a jedná se o lehkou zeleninu, která se nejdříve rozvaří a poté rozmixuje.
Na snídani dostává ještě v půl roce kojenec mléko, ale k obědu již maso-zeleninový příkrm a na večeři je do jeho jídelníčku zařazena kašička. Zapomenout však nesmíme ani na dopolední a odpolední svačinky, kde patří ovocné pyré, piškotky, loupáček, ale také oblíbené pudinky. Pudink si lze připravit předem a ve skleničce se dá i přenášet, takže budete mít pro dítě připravenou chutnou svačinku. Ideálně pokud si pudink připravíte sami a přesně víte, co jste použili za ingredience.
Banánový pudink od 5-6. měsíců
Na výrobu tohoto pudinku potřebujeme banán, mléko (kojenecké či mateřské), kojenecké suchary nebo piškoty. Banán nakrájíme na menší kousky, suchary nalámeme a vložíme do mixéru, kde přidáme i mléko – nejdříve jen malinko (přidáme pouze v případě, kdyby byl pudink příliš tuhý). Vše rozmixujeme a nalijeme do mističek.
Dýňový pudink od 6. měsíců
Dýni zbavenou jader, řádně omytou a nakrájenou na kostičky povaříme ve vodě. S kořením to u malých dětí nepřeháníme. Varianta pro starší děti a dospělé by zahrnovala muškátový oříšek, skořici, vanilku – u malých dětí tento krok přeskočíme. Rozvařenou dýni vložíme do mixéru a přidáme kojenecké mléko (případně mateřské) a banán. Vše společně rozmixujeme a máme hotovo. Banán pudink nejen zahustí, ale i přírodně osladí. Starším dětem (od ukončeného 11. měsíce) lze do dyňového pyré přimíchat želatinu či agar-agar a krátce povařit – docílí se tím typická pudinková konzistence.
Rýžový pudink od 6. měsíců
Potřebovat budeme povařenou rýži, kojenecké mléko, starším dětem cca 9. měsíců lze přidat vanilkový extrakt a místo kojeneckého mléka lze přidat doma vyrobené rostlinné mléko případně kvalitní kupované. Rozmixujeme tyčovým mixérem a máme hotovo. Lze přidat i ovoce dle věku dítěte, případně vmíchat přesnídávku.
Čokoládový pudink z batátů od 10. měsíce
Tento patří k mým nejoblíbenějším a nepohrdne jim ani vaše návštěva, natož malé děti. Povařené batáty vložíme do mixéru a přidáme javorový sirup nebo jiné sladidlo, kvalitní kakao, vanilkový extrakt, špetku skořice, kojenecké či rostlinné mléko. Vše rozmixujeme do krému a nalijeme do mističek. Má úžasnou konzistenci a výtečně chutná. Sladké brambory mají navíc samo o sobě zdraví prospěšné vlastnosti. Pro fajnšmekry namísto kakaa doporučuji přidat roztopenou kvalitní hořkou čokoládu.
Quinoa-banánový pudink – přibližně od 10. měsíce
Tento pudink má delikátní chuť a je úžasným zdrojem bílkovin, železa, draslíku a dalších cenných vitamínů a minerálů. Ze všeho nejvíce jde však o lehce stravitelný pokrm, proto jej mohou už i menší děti.
Propláchnutou a uvařenou quinou vložíme do mixéru společně s kojeneckým mlékem (použít lze i doma vyrobené kokosové mléko), banán, agave sirup nebo jiné sladidlo, vanilkový extrakt, špetka skořice. Vše společně rozmixujeme, nalijeme do skleniček a máme hotovo.
Vanilkový pudink do formiček – od 1 roku dítěte
Potřebovat budeme rostlinné či doma vyrobené ovesné mléko, do kterého přidáme agar-agar a necháme 10 minut bobtnat. Poté přivedeme k varu a přidáme vanilkový extrakt, med či javorový nebo jiný sirup, povaříme asi 3 minuty. Ještě horké nalijeme do formiček – srdíčka, kytičky, medvídci a necháme ztuhnout. Zdobíme ovocem, strouhanou kvalitní čokoládou apod.