Průjem u batolat

Prujem u batolat

Průjem u batolat – tedy četnější a řídká stolice může mít více příčin. Ať je to způsobeno růstem zoubků či dietní chybou. Tento průjem však nemívá dramatický průběh. Normální počet stolic u batolete jsou tak 3 během dne. Je vhodné pozorovat i další příznaky, jako jsou zvracení, teplota, bolest bříška. Tu a tam se stane, že i malé dítě postihne střevní viróza, která může být doprovázená dalšími příznaky.

Další příčiny průjmu u batolat

K dalším příčinám, které už však vyžadují chirurgické řešení, patří zánět slepého střeva. Ten bývá mnohdy od infekčního průjmu těžce odlišitelný. Rovněž bývá doprovázen zvracením a občas i zvýšenou teplotou. Aby toho nebylo málo, další břišní příhoda se může týkat invaginace – vsunutí dvou části střev do sebe. Projevuje se bolestí bříška, průjmem s obsahem krve. Nutné je odlišit především akutní příhodu (poslední dvě jmenované možnosti), ty musí být operovány.

Virová či bakteriální infekce

Nejčastější příčinou průjmu však bývá virová nebo bakteriální infekce trávicího traktu. Během průjmu skýtá největší nebezpečí ztráta tekutin a minerálů, proto je nutné zajistit dítěti zvýšený příjem tekutin. Jak už jsme výše uvedli, bývá průjem doprovázen mnohdy i zvracením, čímž se riziko dehydratace zvyšuje. Je tedy nutné nejdříve zastavit zvracení, udržet v dítěti tekutiny a poté léčit průjem.

Jak postupovat?

Dítěti podáváme studený černý čaj přislazený hroznovým cukrem, případně jen studenou vodu. U batolat zvyklých na umělé mléko je dobré po dobu obtíží koupit mléko se sníženým obsahem laktózy. Připravovat lze do rýžového odvaru. Dítě do jídla rozhodně nenuťte. Podávejte mu rýžovou kaši, banán, piškoty, strouhaná jablka, dušenou mrkev. Koupit můžete i mrkvo – rýžový odvar proti průjmu HIPP ORS 200 přímo ve vaší lékárně.

Kojené děti nepřestávejte kojit, jelikož mateřské mléko obsahuje látky, jež přispívají k hojení střevní i žaludeční sliznice. Nekomplikovaný průběh průjmu u batolete je možné často zvládnout i bez vyhledání lékaře. Pokud však průjem doprovází bolesti bříška, teploty a zvracení neváhejte jej navštívit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poprvé ve školce

6 tipů, jak si levně zkrášlit svůj domov