Proč je důležité magnesium v těhotenství

Na počátku těhotenství může žena pociťovat zvlášť v prvních měsících mírné křeče v podbřišku. Provázené mohou být i slabším krvácením či tvrdnutím bříška. V mnoha případech je nutné vyhledat ošetřujícího lékaře, protože by mohlo jít o závažný problém. Ovšem stává se, že příčina tkví pouze v nedostatku magnesia čili hořčíku. Větší spotřebu hořčíku mívá žena především v počátcích těhotenství, protože se ukládá do tkání děťátka – z tohoto důvodu je potřeba jej doplňovat.

Co způsobuje nedostatek magnesia?

Během těhotenství je nutné zvýšit jeho příjem, protože nedostatek magnesia může vést k předčasnému porodu, v těch horších případech může zapříčinit potrat. Dojde-li u těhotné ženy k výše popisovaným příznakům (tvrdnutí břicha, bolest v podbřišku, krvácení) má podávání hořčíku velmi pozitivní účinky. Mimo jiné má magnesium pozitivní vliv na vývoj plodu – působí proti vrozeným vadám. Jeho vyšší (nikoliv nadměrný) přísun je během těhotenství nezbytný. O správnosti dávkování rozhodne vždy lékař. Nedostatek hořčíku v těle matky se projeví nejčastěji kazivosti zubů, lámavostí nehtů, padáním vlasů a také poruchou metabolismu cukrů, tuků i bílkovin.

Když je magnesia nadbytek…

Nebezpečný je však i jeho nadbytek – proto je vždy nutná konzultace s lékařem. Nadbytek hořčíku se projeví zvýšenou únavou, ospalostí, mnohdy i poruchou srdečního rytmu. Je vyloučeno, že jeho nadbytek by bylo možné způsobit přijímáním určité potravy. Předávkování hrozí jen neuváženým polykáním tobolek – potravinových doplňků, které jsou na hořčík bohaté. Nápoje obsahující magnesium mohou vyvolat průjem.

Jaká je jeho doporučená dávka?

Denní doporučená dávka hořčíku je přibližně 350 až 370 mg. Hořčík pomáhá v lidském těle aktivovat více než 300 enzymů. Podílí se na správné činnosti hormonů v organismu a dobře působí i na psychiku ženy. Magnesium je v těhotenství hodně důležitý prvek a rozhodně by jej měla užívat každá těhotná žena.

Potraviny bohaté na hořčík

  • Bobulovité ovoce
  • Zelená zelenina
  • Pomeranče
  • Banány
  • Přírodní rýže
  • Oříšky – především pak mandle
  • Mléčné výrobky
  • Celozrnný chléb
  • Luštěniny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Espumisan na kojeneckou koliku

Co zařídit po narození dítěte