Probiotika představují živý organismus, jež je přidáván do potravin a má za úkol kladně ovlivnit zdraví člověka zlepšením rovnováhy střevní mikroflóry. K typickým příkladům potravin obsahující probiotikum patří jogurt či kefír. Za nejčastější probiotika jsou považovány mléčné bakterie.
Pro kojence jsou pak vhodná alternativa probiotik ve formě prášků, kapek, kapslí. Střeva novorozence by se měla lépe osídlit probatiky v průběhu několika dní až týdnů. Podávání laktobacilů je kontraindikované u lidí trpících alergií na bílkovinu kravského mléka kvůli možné kontaminaci při výrobě probiotik.
Jaká je funkce probiotik?
Jak jsme již zmínili výše probiotika napomáhají správné funkci zažívacího systému a chrání sliznici trávicího traktu. K porušení střevní mikroflóry dochází různými způsoby a patří sem například i léčba antibiotiky. Mimo jiné pomáhají probiotika léčit zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Vytváří vitamíny skupiny B a K, snižují cholesterol a působí preventivně či zmírňují alergické reakce u dětí. Dokonce zmírňují a působí i preventivně proti atopickému ekzému. Probiotika zvyšují odolnost lidského organismu a pomáhají při zácpě, ale i průjmu. Zmírňují také intoleranci na laktózu.
Kdy probiotika podávat a kdy ne?
Dnes je považováno za rozumné podávat probiotika kojencům od ukončeného třetího měsíce, jestliže nejsou kojení a nedostávají mateřské mléko obohacené o vzácná probiotika – pokud však neurčí ošetřující lékař jinak. Probiotika s prokázanou klinickou účinností lze podávat na doporučení lékaře rovněž v případě léčby akutních infekčních průjmových onemocnění či jako prevence. Přípravky by se však neměly podávat dětem s poruchami imunity a imunomodulační léčbou.
Proč užívat probiotika
Mnoho lidí už na vlastní pěst okusilo různé zažívací problémy, jako je například nafouklé břicho, pocit tíhy, průjem, zácpa, plynatost, pocity nepohody či dokonce křeče. To vše nezřídka doprovází celková únava, psychická nepohoda a poruchy koncentrace. Většinou si ani neuvědomujeme, že mohou tyto problémy souviset přímo se stavem naší střevní mikroflóry. Narušení této rovnováhy nezdravým životním stylem, má dalekosáhlé zdravotní následky.