Příkrmy pro kojence a kdy s nimi začít?

Dětské příkrmy lze rozdělit do několika fází, kdy postupně do jeho stravování zařazujeme různé druhy potravin s tím, že bedlivě hlídáme a sledujeme jeho reakci na novou potravinu. Většinou se příkrmy začínají podávat od ukončeného čtvrtého měsíce, ale není to železné pravidlo (může to být dříve i později). Dřívější zavádění příkrmu však sebou nese řadu rizik, proto bez porady s lékařem sami s tímto krokem nezačínejte. Více vám prozradíme v odstavci rizika předčasného zavádění příkrmů.

Příkrmy nesouvisí s tím, zda je kojenec na umělém mléce či dosud plně kojený. Rovněž záleží na tom, jak dítě nabírá na váze, podle toho začneme s příkrmy. Většina maminek začíná se zeleninovými příkrmy, a poté ovocnými. Pořadí lze změnit – ovocné, potom zeleninové. Ovšem u této varianty hrozí, že si dítě zvykne na sladší chuť ovoce a zeleninu bude odmítat.

Jak začít podávat dítěti příkrmy?

Příkrmy podáváme zásadně dětskou lžíci a nejvhodnější doba je před polednem. Zkusíme dítěti nejdříve podat tak 2 až 3 lžičky a začínáme nejznámější zeleninou: mrkev, brambor, petrželka. Poté ještě dokrmíme mlékem. S každým novým dnem zvyšujeme dávku a zařazujeme i novou zeleninu: cuketa, dýně, sladké brambory, kedlubna, brokolice, květák. Zeleninu je vhodné střídat a sledovat reakci dítěte na ní. Některá mu bude chutnat více a jiná méně.

Jakmile si dítě zvykne na zeleninu, začneme kombinovat s masem. Zkoušíme libové maso: drůbeží, hovězí, králičí, telecí, rybí, vepřové. Namísto brambor můžeme zkusit podat i měkce rozvařenou rýži a časem i těstoviny. Rovněž lze zkusit přidávat půl vejce. Přijímá-li dítě vejce bez potíží, lze jej do jídelníčku zařadit až 2x týdně namísto masa – nedávejte v jeden den obojí.

Do pyré je vhodné přidat i pár kapek olivového či kvalitního slunečnicového oleje. Přibližně v půl roce věku dítěte můžeme začít podávat i omáčky, které zahustíme buďto rozmixovanou zeleninou nebo solamylem. Zkusit můžete koprovku, domácí rajskou či svíčkovou.

Co když dítě odmítá zeleninu?

Nechutná-li vašemu drobečkovi masovo-zeleninový příkrm, zkuste zařadit ovoce v těch nejrůznějších variacích. Začít můžete s banánem, jablkem, mrkvičkou. Stejně jako u zeleniny každý den přidávejte nové ovoce. Podobně lze zařadit i tvaroh, jogurt, rýži, obiloviny, piškotky.

Rizika předčasného podávání příkrmu

Uspěchané zavádění příkrmů (před ukončeným 4 měsícem) může mít za následek snížení laktace a následnou podvýživu kojence. Rovněž se zvyšuje zatížení ledvin, což může mít za následek ohrožení jejich vývinu. Tak malé dítě nemá ještě zcela vyzrálý trávicí trakt a imunitní systém, proto mohou děti trpět průjmovým onemocněním a vznikem alergií. Četné studie poukazují také na možný vliv rozvoje civilizačních chorob – obezita, cukrovka, Crohnova nemoc, astma, senná rýma, atopický ekzém, autoimunitní onemocnění, potravinové alergie a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblečení pro kojence

Děti a rostlinné mléko – kdy jej zařadit do jídelníčku?