Přechod na příkrmy

Nevím jak to máte vy maminky, ale já mám tři děti a můžu říct, že s každým to bylo úplně jiné, moje nejstarší dcera příkrmy odmítala i když jsem je zkoušela dávat, tak prostě nechtěla a můžu říct, že začala na půl roce baštit svíčkovou, rajskou a do teď miluje českou kuchyni 🙂 můj syn byl plně kojený až do 9 měsíců, takže s příkrmy začínal až když to bylo potřeba, ale má nejmladší dcera kojení odmítá a začali jsme s příkrmy na 4 měsících, jak to doporučují lékaři. Nikdy jsem na příkrmy netlačila, podle mě si miminko samo řekne, kdy potřebuje víc než mateřské mléko. Pro mě je kojení nejpřirozenější způsob jak své miminko krmit, ale pokud mu už běžná dávka nestačí a chce ještě pít, nebo si žužlá ručičky anebo vás pozorně sleduje při jídle. Poznáte, že je nejvyšší čas začít s příkrmy 🙂

Měli bychom začít nemléčným příkrmem a to zeleninou. Zeleninu vaříme vždy do měkka, slijeme a rozmixujeme v převařené kojenecké vodě. Začínáme bramborem a mrkví, postupně přidáme další druhy zeleniny. Jídlo nesolíme, nesladíme, nekořeníme a nepřidáváme mouku. Příkrm krmíme lžičkou a nejlépe v poledne. Po příkrmu je vždy možnost krátce nakojit nebo dát čajík.

V 5. měsících začneme do zeleniny přidávat libové maso s vejci. Do jedné porce dáme polovinu natvrdo uvařeného vejce, nebo kousek libového masa. Můžeme přidat malou lžičku másla, nebo olivového oleje.

Dalším příkrmem je ovocná přesnídávka. Čerstvé ovoce omyjeme, nastrouháme, nebo rozmixujeme. Nesladíme a začínáme jablíčkem a banánem. Postupně přidáváme další druhy ovoce. Do ovoce můžeme denně přidat dva kulaté piškoty.

Jako další příkrm můžeme podat jogurty. Začínáme bílými cca 3,5% tuku. Do jogurtu je možné přidat čerstvé ovoce, nebo piškot. Jednou až dvakrát týdně je možno místo jogurtu podat s ovocem tvaroh. Opět je možno po příkrmech krátce nakojit, nebo podat převařenou kojeneckou vodu, nebo dětský čaj. Večer můžeme dávat obilninovou kaši.

V 6- 12. měsíci do stravy přidáváme rýži, těstoviny, kuskus, kojenecké sušenky, ryby. Strava se skládá z pěti jídel denně, porce jsou měkké, mačkané, nebo nahrubo mixované abychom podporovali kousání a žvýkání. U snídaně se snažíme dodržovat mléko, nebo kojení + pokud dítě sedí a kouše tak kousek pečiva s máslem, džemem, medem, tvarohovou pomazánku tvrdý sýr cca 30% tuku. U svačin dopoledne a odpoledne střídavě dáváme přesnídávky, jogurty, tvarohy a piškoty. U obědů je zelenina, maso, brambory, těstoviny, rýže, kuskus a k večeři obilné, mléčné kaše nebo kojení.

Měli bychom dodržovat tři mléčné porce za den, podávat tekutiny, nesolit, nesladit, nekořenit. Do roka bychom měli dodržovat podávání kojenecké vody, mléko pouze v mléčných formulích, tučné mléčné výrobky jako je pacholík, bobík, smetánek, dáváme až po roce !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jen hloupé vlasy opouštějí chytrou hlavu aneb padání vlasů po porodu

Stres v těhotenství