Potničky v obličeji kojence

Každou maminku dokážou pořádně vyděsit jakékoli kožní problémy děťátka. Patří sem i potničky (latinsky hydroa). Malé děti mají velmi citlivou kůži, jež vyžaduje speciální péči i kosmetiku. Potničky jsou ve skutečnosti droboučké puchýřky, které se objevují převážně v oblasti obličeje, krku a trupu. Mohou se však vyskytnout i na zadečku, tříslech či vlasaté části hlavy. Bývají čiré a lehko praskají.

Nejde o vážné, ale spíše o nepříjemné onemocnění. V místě prasklinky se pokožka vysuší a začne se olupovat. Puchýřky mohou začít i červenat, proto připomínají nezřídka vyrážku. Pokožka malých dětí je specifická v tom, že její schopnost termoregulace i funkce potních žláz je oproti dospělému člověku výrazně snížená. Ovšem naproti tomu činnost mazových žláz zase zvýšená. Kůže je tedy vnímavější na čistotu okolního prostředí. Právě proto se malým dětem, obzvlášť novorozencům snadněji vytvoří puchýřky či různé vyrážky.

Jak potničky léčit

Léčení potniček nevyžaduje nic speciálního. Stačí omývat roztokem heřmánku a postižená místa zasypat pudrem. Postup ošetření ideálně opakujeme několikrát za den. Díky tomu se pokožka zklidní. Doporučuje se rovněž dodat hydrataci v podobě zvláčňujících přípravků určených malým dětem dle věku. Když už se potničky objeví netřeba panikařit. Dá se jim však i předcházet.

Jak předcházet vzniku potniček

Potničky vznikají, když je kůže vystavená vlhkému a horkému prostředí. Dávejte dítěti takové oblečení, kde může pokožka dýchat – bavlna. Omývejte pokožku děťátka neparfemovanými mýdly a nepoužívejte vlhčené ubrousky. Nezřídka problém tkví také v igelitovém chrániči matrace.

Kdy navštívit lékaře?

Dětská pokožka je náchylnější k infekcím, proto se může stát, že se i „obyčejné“ potničky zanítí. Ty pak změní svou barvu a objeví se zarudlá až červená místa. V tomto případě je nutné vyhledat lékaře, který doporučí další postup a léčbu. Často dochází k zanícení během léta, kdy malé děti spí v kočárku na zádech, a dojde tak snadněji k zapaření týlní oblasti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Paralen v těhotenství

Těhotenství po 35. Roku – výhody, nevýhody a rizika