Porod doma – ano nebo ne?

Přiznám se, že jsem rodila císařským řezem v nemocnici a byla jsem ráda za všechnu tu okamžitou péči a pomoc. Přesto se porody doma stávají trendem poslední doby. Určitě to má své kouzlo i výhody, ale stejně tak řadu nevýhod a možných rizik.

Porod doma je zatím v našich končinách stále poměrně nezvyklou záležitostí. Porodníci a gynekologové tomuto typu porodu příliš naklonění nejsou. Drtivá většina je přesvědčená, že se matka i dítě vystavují zbytečným rizikům. Ovšem na druhé straně fronty stojí soukromé porodní asistentky i laická veřejnost, jež propagují heslo, že každá žena má právo volby.

Poporodní rizika pro matku i dítě

Poporodní rizika pro matku mohou být nedozírné od vzduchové embolie, silného krvácení při vylučování placenty, tromboembolie, porod příliš velkého dítěte, které neprojde pánví matky až po poporodní zranění. Stejně tak plynou zdravotní rizika novorozence přes poruchy dýchání, poruchy krevního oběhu po komplikace s vrozenými vadami. Během porodu doma nebývá veškeré lékařské vybavení k dispozici.

Porod jako součást sexuálního života ženy

Nutno podotknout, že navzdory všem odborným radám je porod součástí sexuálního života ženy a jako k takovému by se mělo k němu i přistupovat. Každou minutu přichází na svět nový človíček, již od nepaměti ženy rodí a jejich těla jsou k tomu i stvořená – jsme součástí říše savců. Někde se to zvrtlo a vytratila se přirozenost. Porod je pro současné rodičky stále obtížnější, i tak je možné vysvětlit si pravidelný nárůst císařských řezů a dalších komplikovaných porodů, jež v roce 2012 v ČR dosáhl průměru bezmála 26%.

Výhody domácího porodu

Domácí porod poskytuje ženě možnost prožít celý průběh do okamžiku narození dítěte v láskyplné, důvěrné atmosféře v kruhu rodinných příslušníků. Poskytuje nerušený kontakt mezi dítětem a rodiči. Porodu se mohou účastnit i sourozenci a další příbuzní. V některých zemích je porod doma běžnou záležitostí a dokonce i levnější než v porodnickém centru. Zastánci porodu doma uvádějí, že je-li matka od počátku těhotenství sledována a je jí poskytnutá maximální péče, rizika vyplývající z porodu doma jsou minimální.

Pokud Vás zajímá více o porodu a alternativních metodách jeho vyvolání, doporučujeme přečíst si náš článek zde.

Mějte prosím na paměti, že o vhodném způsobu porodu by jste se měla v každém případě poradit se svým lékařem. 

A co vy milé dámy – jste pro porod doma nebo v porodnici?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přírodní afrodiziaka z vlastní spižírny

Rady a tipy pro kojení v šestinedělí