Občas se stane, že těhotná žena trpí migrénami nebo se nakazí virovým onemocněním – chřipkou. Většinou na sebe příznaky nenechají dlouho čekat. K hlavním příznakům chřipky patří rýma, kašel, bolesti hlavy, svalů, kloubů a také teplota. To je přesně období, kdy si těhotná žena klade otázku, zda sáhnout po Paralenu? Pokud na něj u vás nebyla zatím prokázána alergie, pak se není čeho obávat.
Užívání Paralenu v těhotenství
Obecně platí, že Paralen se v těhotenství užívat smí. Ale logicky, každý lék, který spolkne matka – sní i dítě. Na příbalovém letáku u většiny léku stojí, že by se měl užívat po poradě s lékařem. Ten totiž určí míru vhodnosti. Pokud nemáte teplotu vyšší než 38 a nesužují vás úporné bolesti je lépe klidový režim, teplá deka, pití čaje s medem. Jestliže vás však trápí teploty déle, a jsou vyšší, není to nic dobrého pro dítě! Pak je lépe sáhnout po Paralenu. Rozhodně se nedoporučuje Parelen polykat „jako lentilky“. Neberte více než 2 tablety za 4 hodiny a maximálně 6 – 8 tablet za den – to platí i pro těhotné.
Paracetamol – Paralen a Panadol je lék, který tlumí bolesti hlavy a teploty i v těhotenství. Užívat jej je možné kdykoliv během gravidity v jednorázové dávce 1-2 tablety 500mg. V případě potřeby opakovat podání podle toho, zda jste užila jednu či dvě tablety (po 4-5 hodinách) a jen krátkodobě! Jestliže vám paracetamol zabírá na migrénu, není s jeho užíváním problém. Pokud však bývají migrény úporné a příliš užívání paracetamolu nezabírá, vyhledejte specialitu. Ten vám naordinuje vhodnou léčbu. Užívání Paralenu je rovněž vhodné doplnit vitamíny zejména řady B a magnesium.
Nachlazení v těhotenství
Kašel – Na plod nemá vliv, ale neměl by přetrvávat dlouho. Záleží, zda jde o kašel suchý, dráždivý, vykašláváte hlen. Podle typu kašle se zvolí vhodný lék. O těchto přípravcích se poraďte s lékařem. Některé se mohou užívat v prvním jiné ve druhém i třetím trimestru. Pozor si dejte i na některé bylinné směsi – ne všechny jsou v těhotenství vhodné.
Rýma – V těhotenství se při léčbě rýmy dává přednost nosnímu spreji před kapkami či tabletami. Léky by neměly být užívány však déle než týden, aby nepoškodily nosní sliznici. Dávkování je vždy nutné pečlivě dodržovat. K často používaným patří Olynth, Nasivin, Sanorin či sprej z mořské vody Sterimar, a také vincentka.
Teplota – Je imunitní obranná reakce na rozvíjející se infekci. Teploty vyšší než 38 ºC mohou být pro plod vysoce nebezpečné zvlášť v prvním trimestru. Běžně užívaný lék po celou dobu je Paralen.