Opruzeniny u miminka

Prujem u batolat

Červený oštípaný zadeček, pupínky – opruzeniny, které přidělají vrásky na čele nejedné mamince. Opruzenin existuje vícero druhů. Nejčastěji se jedná o zarudnutí a podráždění pokožky v kožních záhybech. Nezřídka právě v těchto místech vznikají třením plen o kůži, kdy se do drobných oděrek dostanou chemické látky z plenek a místo začnou okupovat bakterie. Občas se stává, že si maminka s podrážděnou pokožkou miminka neví rady, protože chce postupovat co nejšetrněji, aby svému pokladu nezpůsobila další bolest. Opruzeniny se v podstatě týkají každého děťátka. Některé na ně bude trpět méně a jiné naopak více. Tak či onak je dobré vědět, jak zmírnit bolestivost a zkrátit dobu jejich trvání.

Jak opruzeniny ošetřit?

U našich nejmenších je důležité volit krémy, které neobsahují chemii, parabeny, vůně a silikony, jež dětskou pokožku dráždí. Mnohem lépe uděláte, když sáhnete po obyčejné měsíčkové mastičce. Je přírodní a zdravotně nezávadná. Jestliže dítě na opruzeniny trpí více, je vhodné používat během přebalování, pokud to jinak nejde ubrousky, které jsou zcela bez chemických přísad a vůní. Nejlépe je však omývat dítě pouze čistou vodou.

Pryč s plenami 

Zbavit se opruzenin v co nejkratší době vyžaduje jen jedno – nechat dítě bez plenek. Možná se vám to zdá náročné nechat dítko bez plenek, ale jedině tak bude pokožka větrat a dýchat. V létě není až tak co řešit. Horší je to v chladném počasí, kdy nezbývá nic jiného, nežli v místnosti přitopit, navléci miminku ponožky a obléci do delšího trička, aby bylo celé zakryté. Počítat musíte i s tím, že budete častěji prát, ale na stranu druhou zmírníte trápení vašeho děťátka.

[adrotate banner=“3″]

Jaké plenky vybírat?

Dnes už většina maminek používá jednorázové plenky. Pamatujte, že je potřeba vybírat je opravdu pečlivě. Nejsou totiž pleny jako pleny a dítku nemusí všechny vyhovovat. Zaměřte se při jejich výběru především na povrch, některé mají igelit, který si velmi s dětskou pokožkou nerozumí. Totéž se týká i vůní. Mnohé dětské pleny sice krásně voní, ale může se jednat o syntetické vůně, což není zrovna nejlepší volba. Pokuste se vyhnout všemu chemickému a hodně umělému. V oblasti plenek to chce zkoušet, až najdete ty pravé. Dejte rovněž na recenze ostatních maminek. Nekupujte pleny jen proto, že jsou levné.

jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tatínkové, co se toho nebojí

Prší? Nevadí!