Opruzeniny u miminka

Prujem u batolat

Červený oštípaný zadeček, pupínky – opruzeniny, které přidělají vrásky na čele nejedné mamince. Opruzenin existuje vícero druhů. Nejčastěji se jedná o zarudnutí a podráždění pokožky v kožních záhybech. Nezřídka právě v těchto místech vznikají třením plen o kůži, kdy se do drobných oděrek dostanou chemické látky z plenek a místo začnou okupovat bakterie. Občas se stává, že si maminka s podrážděnou pokožkou miminka neví rady, protože chce postupovat co nejšetrněji, aby svému pokladu nezpůsobila další bolest. Opruzeniny se v podstatě týkají každého děťátka. Některé na ně bude trpět méně a jiné naopak více. Tak či onak je dobré vědět, jak zmírnit bolestivost a zkrátit dobu jejich trvání.

Jak opruzeniny ošetřit?

U našich nejmenších je důležité volit krémy, které neobsahují chemii, parabeny, vůně a silikony, jež dětskou pokožku dráždí. Mnohem lépe uděláte, když sáhnete po obyčejné měsíčkové mastičce. Je přírodní a zdravotně nezávadná. Jestliže dítě na opruzeniny trpí více, je vhodné používat během přebalování, pokud to jinak nejde ubrousky, které jsou zcela bez chemických přísad a vůní. Nejlépe je však omývat dítě pouze čistou vodou.

Pryč s plenami 

Zbavit se opruzenin v co nejkratší době vyžaduje jen jedno – nechat dítě bez plenek. Možná se vám to zdá náročné nechat dítko bez plenek, ale jedině tak bude pokožka větrat a dýchat. V létě není až tak co řešit. Horší je to v chladném počasí, kdy nezbývá nic jiného, nežli v místnosti přitopit, navléci miminku ponožky a obléci do delšího trička, aby bylo celé zakryté. Počítat musíte i s tím, že budete častěji prát, ale na stranu druhou zmírníte trápení vašeho děťátka.

[adrotate banner=”3″]

Jaké plenky vybírat?

Dnes už většina maminek používá jednorázové plenky. Pamatujte, že je potřeba vybírat je opravdu pečlivě. Nejsou totiž pleny jako pleny a dítku nemusí všechny vyhovovat. Zaměřte se při jejich výběru především na povrch, některé mají igelit, který si velmi s dětskou pokožkou nerozumí. Totéž se týká i vůní. Mnohé dětské pleny sice krásně voní, ale může se jednat o syntetické vůně, což není zrovna nejlepší volba. Pokuste se vyhnout všemu chemickému a hodně umělému. V oblasti plenek to chce zkoušet, až najdete ty pravé. Dejte rovněž na recenze ostatních maminek. Nekupujte pleny jen proto, že jsou levné.

jeden komentář

  1. Já jsem tedy člověk, který hodně řeší složení, zvláště když se to týká mojí Aničky. Proto používám mastičku trio d-panthenol. Její složení mě hodně zaujalo, obsahuje olej z vinné révy, světlík lékařský a d-panthenol a je opravdu účinné. Co ho používám, malá nemá vůbec zarudlý zadeček ani opruzeniny 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tatínkové, co se toho nebojí

Prší? Nevadí!