Oblečení pro kojence

(zdroj:freedigitalphotos.net)

Narození děťátka sebou přináší hned řadu povinností, mezi které patří i nákup výbavičky včetně oblečení. To by mělo být z nezávadných a kvalitních materiálů, vydržet časté praní i žehlení. Důraz je tedy kladen především na materiál, dále pak střih, velikost, údržbu a samozřejmě i cenu.

Převlékejte pouze v nejnutnějších případech

Většina miminek nemá rádo, když se jim často mění oblečení. Proto je převlékejte během dne pouze v případě, že jsou mokří, pokakaní apod. Během převlékání kojence musí být v místnosti teplo, zejména za sychravého počasí. Dítě pokládejte na pohodlnou podložku a snažte se úkon provádět jemně a rychle. Jakmile získáte praxi, půjde to snadno. Nesahejte na miminko ledovýma rukama, opláchnete si je proto v teplé vodě. U převlékání se na dítě usmívejte, zpívejte mu a snažte se jej uklidnit. Z vhodných materiálů pro kojenecké oblečení je to bavlna, len, biobavlna. Jde o materiály prodyšné a dobře působící na citlivou dětskou pokožku. Umělým materiálům, jako je syntetika, se vyhněte. Mohou vyvolávat alergie, chladí a elektrizují.

Volte praktické kojenecké oblečky

Oblečky by se měly snadno oblékat a být pohodlné. Vzhledem k častému přebalování volte oblečky, které umožňují snadný přístup k plence. Ideální jsou dupačky, které se mohou ve spodní části odepínat, odpadne nutnost svlékat celé dítě. Stejně tak se vyhněte oblečkům, které se musí pracně přetahovat přes hlavičku. Volte rozpínací košilky, trička, kabátky a bodyčka. Popřípadě rozepínání na obou stranách ramínek, aby byl otvor pro hlavičku, co největší.

Důležitá je i velikost

Správná velikost je také důležitá. Protože je miminko velmi náchylné na změny teplot, je nutné ho neustále oblékat či svlékat. V létě brzy ráno je chladno, odpoledne již teplo a večer se opět ochlazuje. To znamená, že budete přidávat nebo odebírat jednotlivé vrstvy. Pod oblečením by mělo zbýt trochu prostoru pro vzduch, díky kterému je zajištěna izolace tepla. Pozor na krátké kalhoty, rukávy a objem v pase. Kojenecké oblečení by mělo být spíš volnější, ale ne zase příliš. Rozhodně nesmí být upnuté. Dětské velikosti startují na číslech 50 a končí 164. Do věku čtyř let se dítko nedostane nad číslici 110 cm. Avšak záleží na tom, jak rychle se vyvíjí a roste. Mimo pohodlí se musí oděvy pro kojence správně udržovat. Volíme vhodný nealergenní prací prášek a materiály přiléhající na tělíčko žehlíme.

Základní výbava pro dítě

 • Minimálně 6 tílek či košilek s krátkým rukávem
 • Tílka s dlouhým rukávem na zimu (odepínací ramenní část je lepší). Umožňuje větší prostor na prostrčení hlavičky
 • Přibližně osm nočních kombinéz s dlouhým rukávem nebo dupačky a nátělníky. Můžete použít i pyžamko, ale hlídat, zda se nesesmekly ponožky
 • Tři svetříky – lepší jsou patentky než knoflíky. Oblékání je rychlejší
 • Dětská přikrývka
 • Dětský spací pytel
 • Pět bryndáčků, dvě osušky
 • Aspoň dvě čepičky na zimu – kloboučky na léto
 • Kolem šesti párů ponožek – volte stejné barvy. Jsou malinké a rády se ztrácejí
 • Zimní kombinéza s všitými rukavičkami
 • Pytel do kočárku

 

Pokud se zrovna chystáte k nákupu kojeneckého oblečení, zkuste se nechat inspirovat v naší galerii nákupů předních českých obchodů pro děti – více v sekci kojenecké oblečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak se stravovat v šestinedělí při kojení

Příkrmy pro kojence a kdy s nimi začít?