Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka se kontroluje u dětí druhý až třetí den po porodu. Projevuje se nažloutlým zbarvením pokožky, sliznice i očí. Nejdříve se žloutenka projeví v obličeji, postupně se pak rozšiřuje směrem dolů na hrudník, bříško, ručičky a nohy. Nejlépe se dá vypozorovat v přirozeném světle a může být hůř odhalitelná u dětí s tmavší pokožkou.

Novorozenecká žloutenka se vyskytuje u 45 až 65 % zdravých novorozeňat narozených v termínu a u 80% předčasně narozených dětí. Vzniká v případě, že se v krvi dítěte hromadí bilirubin – žluté krevní barvivo vznikající při rozpadu červených krvinek. Za normálních okolností je bilirubin vylučován z těla játry. Příčinou žloutenky u novorozenců může být jednak nadměrná tvorba bilirubinu nebo jeho nedostatečné vylučování z těla.

Jak probíhá léčba novorozenecké žloutenky

U většiny dětí odezní onemocnění samo bez léčby. Dochází-li však ke zhoršování žloutenky, přichází na řadu fototerapie. Miminko při ní leží jen v pleně se zakrytýma očima pod modrým světlem. To změní bilirubin na netoxickou látku, jež je rozpustná ve vodě a novorozenec jí snadno vyloučí prostřednictvím moči.

Kdy hrozí nebezpečí?

Za nebezpečné lze považovat žloutenku, která se projeví u dítěte již v prvních 24 hodinách po porodu. Nejčastěji je způsobená neshodou Rh faktoru či krevních skupin mezi maminkou a dítětem – nebo ne tak často vrozenými vadami. Tento typ novorozenecké žloutenky vyžaduje pak zvláštní léčbu, například podávání imunoglobulinů. Nejvážnější komplikací při opravdu vysoké hladině bilirubinu v krvi je poškození nervové soustavy dítěte, jelikož se ukládá do mozkové tkáně.

Jestliže se hladina bilirubinu v krvi i přes fototerapii a další doprovodnou léčbu zvyšuje a nabývá pro dítě ohrožujících hodnot, mohou využít lékaři i výměnnou krevní transfuzi, u které dochází k odbourání podstatné části bilirubinu z krve dítěte. Děti, které mají novorozeneckou žloutenku je vhodné i častěji kojit 8-12x během dne.

Jak dlouho trvá novorozenecká žloutenka?

Během pobytu v porodnici sledují děťátko lékaři, ale mírnou žloutenku bude mít ještě několik dní až týdnů po návratu z porodnice domů. Na preventivní prohlídce lékař určí další postup. Nabudete-li dojmu, že žloutenka nemizí nebo se zhoršuje, navštivte lékaře ihned.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 věcí, bez kterých se žena v těhotenství neobejde

Těhotenská móda