Novorozenec – podivnosti a překvapení

Přečetla jste nespočet knih a článků a myslíte, že jste na péči o Vaše miminko připravena tak dokonale, že Vás už prostě nemůže nic překvapit? A co třeba šilhání nebo například „kakání do dálky“? Než poběžíte k doktorovi, přečtěte si náš článek, ve kterém Vám přinášíme seznam nejčastějších novorozeneckých podivností, o kterých se často nemluví, ale jsou naprosto přirozené.

Šupinky na hlavičce

Je to taková nažloutlá, nerovnoměrná, šupinatá helmička, která se objevuje na hlavách čerstvě narozených dětí. Obvykle dítě nesvědí ani jinak neobtěžuje. Nejčastěji se objevuje někdy v prvních třech měsících života a postupně sama zmizí během několika dalších měsíců.

Kakání do dálky

Taky by se dalo nazvat „výbušné kakání“. Přijde Vám toto pojmenování už trochu moc? Pravděpodobně změníte názor, až budete ten voňavý, dobře mířený výtvor odstraňovat z Vašeho oblečení nebo v horším případě ze zdi u přebalovacího koutku 🙂 Pojďme to velmi stručně rozebrat: Je to normální. Novorozenecká stolice je něco jako kapalina podobná hořčici, takže když Vaše dítko pořádně zatlačí a zamíří, je schopno „dostřelit“ i na vzdálenost několika metrů.

Podivné zvuky

Připravte se na širokou škálu různých zvuků. Sténání, frkání, chrochtání apod. bude nyní na denním pořádku. Většina těchto zvuků je u novorozenců zapříčiněna poměrně úzkými nosními dírkami, které se snadno ucpou, takže pokud máte pocit, že dítko vydává extrémně podivné zvuky, zkuste mu pomoci odsávačkou hlenů.

Kdy zpozornět: Jsou-li zvuky doprovázeny kašlem či sípáním, určitě se poraďte s Vaším pediatrem, který zhodnotí, nejedná-li se o alergii nebo jiný problém, který vyžaduje léčbu.

Lekavé, trhavé pohyby

Tyto náhodné pohyby jsou u dětí během prvních měsíců života běžné, často jsou reakcí na nějaký zvuk a někdy také zcela náhodné. Je to přirozený reflex a normální součást vývoje, který se obvykle usadí během 3. až 4. měsíce.

 

Zduřelé genitálie

Pokud jste porodila chlapečka, můžete si všimnout, že jeho výbavička je výrazně větší, než byste čekala. Konkrétně varlata. Proč? Dítě je pouze ovlivněno působením Vašich hormonů a během několika dnů se vše dostane do normálu. Totéž platí u holčiček, které mohou mimo otoky také slabě špinit. Slabý krvavý sekret je pouze známkou správného vývoje pohlavních cest.

Šilhání

Nepanikařte, Vaše miminko ještě nemá zcela vyvinuté oční svalstvo, proto je šilhání je u novorozenců také normální a většinou se samo srovná během několika měsíců, nejpozději do prvních narozenin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Co by nemělo chybět v dětské stravě?

5 vývojových fází dítěte, které vás neminou