Nočník – jak s ním úspěšně začít.

Je to jako včera, kdy jste svému pokladu měnili první plenku a najednou, jakoby mrknutím oka dosahujete základního milníku každé matky – učení na nočník. Tento trénink v žádném případě nebude jednorázovou záležitostí, je to běh na delší trať, ale zasloužený závěr je zpravidla všude stejný. Zbavování se plen a nákup trenýrek 🙂

Netrapte se, pokud Vaše dítko nočník sabotuje, nebude to snadné a opravdu to nepůjde hned. Nejdůležitější je vědět, kdy a jak začít. Připraveni? Tak si připravte nočník a pojďme na to.

Kdy začít?

Správné načasování je zásadní. Mnoho batolat je ochotno to zkoušet již mezi 18 a 24 měsícem života, nezoufejte ale, pokud zrovna to Vaše nočník odmítá. Níže uvádíme několik klíčových znamení, že je ten správný čas na trénink. Pokud tyto znaky ještě u svého dítka nepozorujete, počkejte ještě chvíli, učení pak bude mít mnohem hladší průběh.

  • Vaše dítě se ve znečištěné pleně začíná cítit nekomfortně a svou rozmrzelostí dává najevo, že by ocenilo suchý zadeček.
  • Vaše dítě Vás začalo samo informovat, že musí vykonat svou potřebu, a to buď svými jedinečnými výrazy nebo Vám o tom prostě samo řekne.
  • Dětská plena zůstává během dne suchá po dobu dvou hodin nebo déle.
  • Vaše dítě se konečně začalo zajímat o nočník, který na svou chvíli trpělivě čekal v rohu pokoje. Seznamování bude ze začátku probíhat tak, že si na něj dítko bude samo sedat. Podpořte svou ratolest tím, že jí pomůžete stáhnout kalhoty a sundat plenku. Nevyjde to hned, ale buďte trpěliví! Uvidíte, že zasloužená odměna v podobě vykonané potřeby přímo do nočníku přijde 🙂

Užitečné tipy

Správné načasování

Pokud se ve Vaší rodině chystají nějaké změny (stěhování, příchod nového potomka..), určitě s tréninkem počkejte, dokud si vše nesedne. Psychika Vašeho dítěte je důležitá. Dovolte mu vypořádat se se změnami v jeho životě postupně.

Správně zvolené oblečení

Vyhněte se oblečení, které se svléká složitě a zdlouhavě (body, knoflíky..). Volte pohodlné a jednoduché oblečení, které si dítě může svléci i samo.

Chvalte!
Každý úspěch oslavujte tleskáním, polibky, smíchem, klidně i zpěvem a tancem 🙂 Váš poklad se za své úspěchy musí cítit jako vítěz 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak zabavit batole za špatného počasí

Proč to nepřehánět s vánočními dárky