Varicella, chcete-li plané neštovice, nepředstavují pro malé děti v dnešní době nebezpečí. Dokonce ani pro těhotné ženy, které neštovice doposud neprodělaly. Velmi vysoké nebezpečí se však týká plodu.
Jestliže onemocní neštovicemi těhotná žena v prvním trimestru, hrozí jejímu plodu možnost rozvoje kongeniální varicelly, jež může mít pro plod fatální následky a končit smrtí miminka. Tato nemoc může zapříčinit jednak zjizvení pokožky miminka, celkové zpomalení jeho růstu, poškození mozku, kostí, zraku, svalů a různé deformace či mentální postižení. Vyšší je i riziko potratu nebo úmrtí plodu v děloze. Rizika vývojových vad plodu při nakažení neštovicemi se v prvním trimestru těhotenství pohybuje kolem 1,5% přičemž toto číslo narůstá s pokročilým těhotenstvím. V rozpětí mezi 13 až 20 týdnem těhotenství riziko dosahuje 2%.
Druhá polovina těhotenství a neštovice
S přechodem do druhé půlky těhotenství je situace už o něco málo lepší a vyhlídky pro plod příznivější, především z toho důvodu, že miminko už je více vyvinuté. Nemoc lze na děťátko přenést už také během porodu. Průchod neštovic placentou je možný jen v ojedinělých a velmi vzácných případech. Dítě může být ohroženo pouze nepřímým způsobem, a to případným vlivem složitějšího průběhu nemoci u nastávající maminky.
Jak jsme již výše zmínili, v druhé půlce těhotenství už plodu nehrozí rizika vývojových vad, zapříčiněné neštovicemi. Onemocní-li matka neštovicemi v době, kdy je již plod vyvinut, získá jejím prostřednictvím naopak účinné protilátky. Druhá polovina těhotenství je sice v souvislosti s neštovicemi méně nebezpečná, ale ne bez možných komplikací.
Neštovice před porodem
Pokud onemocní budoucí maminka krátce před porodem (cca 5 dní) nestihne její tělo vyprodukovat nutné protilátky, které by předala děťátku. V důsledku propuknutí neštovic těsně před či po porodu, je nakaženo až 17% novorozeňat, přičemž nejsou proti dalšímu rozvoji nikterak chránění. V tomto případě jde o velký zdravotní problém. Jeden z dvaceti takto nemocných novorozenců může i zemřít.
Dva způsoby léčby
Každá těhotná žena by měla ihned po podezření na nákazu kontaktovat svého lékaře. Jedná se o vysoce infekční nemoc a není nač čekat. Schůzku u lékaře je vhodné domluvit si telefonicky a ordinaci navštívit v době, kdy nehrozí další šíření nemoci v čekárně. Existují dva způsoby léčby: aplikace hyperimunního globulinu – podává se injekčně bezprostředně po nakažení. Látky obsažené v tomto léku mají vysoké množství protilátek, které snižují rizika vývojových vad plodu.
Dále jsou to antivirotika – nebylo-li možné podat včas hyperimunní globulin, přichází v potaz léčba antivirotiky, jež dokážou blokovat další vážné komplikace ve spojitosti s neštovicemi. Všeobecně se má za to, že po prodělání neštovic by se znovu objevit neměly, ale existují i výjimky, proto by se těhotné ženy měly vědomě vyhýbat kontaktu s nemocnými.