Nepodceňujte pitný režim dětí v létě

Podstatnou část lidského těla tvoří právě voda. Mimo celé řady dalších funkcí pomáhá voda regulovat tělesnou teplotu, a tak zabraňuje přehřívání organismu. Množství tekutin, které by měl každý člověk za běžných klimatických podmínek přijmout se liší, ale budeme-li se bavit o přibližném množství u dětí je to:

  • 2 až 3 roky = 1,3 litru tekutin
  • 4 až 8 let = 1,6 litru tekutin
  • 9 až 13 let = 1,9 holčičky a 2,1 kluci

Od 14 let se již děti řídí pokyny pro dospělé (ženy 2 litry, muži 2,5 litrů). Do hry však vstupují ještě i další faktory, jako je zdravotní stav, aktivity provozované během dne, prostředí.

Jak poznat, že má tělo dostatek tekutin?

Existuje jednoduché pravidlo, které říká, že co ztratíme, musíme zase doplnit. Ne u každého se projevuje žízeň, která je už de facto varovným signálem, že tělo urgentně potřebuje tekutiny. Pít se má během dne pravidelně i bez pocitu žízně. To, zda má tělo dostatek tekutin, zjistíte nejlépe podle barvy moči. Pokud je tmavá a jde hodně cítit, je to známka toho, že tělo má málo tekutin. Moč by měla být světlá až čirá.

Dítěti musí pitný režim pohlídat rodič

Rovněž je třeba myslet na to, že dětský organismus je na ztráty tekutin mnohem citlivější, než organismus dospělého. Čím menší dítě, tím větší obsah vody má jeho tělo a tím i vyšší nároky na příjem tekutin. Dítě má ve srovnání s dospělým jedincem větší tělesný povrch i povrch dýchacích cest, kterými se z těla voda ztrácí. Pozor si u dětí dejte především při hrách a sportování, kdy hrozí, že při zápalu do hry – zapomene dítě pít. Zkrátka je na rodiči, aby dítku pravidelně podával nějaký nápoj. Do pitného režimu by z 80 % měly patřit nápoje (kojenecká voda anebo filtrovaná voda, čaj, ředěné ovocné a zeleninové šťávy), zbytek může být formou polévek, ovoce, zeleniny (jahody, okurky, rajčata, meloun, citrusy) apod.

Proč nepodávat slazené nápoje?

Slazené nápoje nejsou vhodným zdrojem tekutin, jelikož obsahují cukr, který zvyšuje pocit žízně a dítě takto přijímá zbytečně velké množství energie, které často nevyužije. Sladké nápoje kazí zuby a mohou způsobovat průjem. Problém není domácí ovocný sirup, ale dostatečně zředěný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Děti a tropická vedra

Spánek dětí během horkých nocí