A je to. Dětský pokojíček vymalován, výbavička nakoupena a nachystána, Vaše žena jeví známky blížící se exploze. Zbývá jen poslední detail, porod Vašeho potomka. Pokud jste při porodu ještě nikdy před tím nebyl, čtěte dál, možná budete zaskočen, nebude to až taková pohoda, jak si představujete.
Ve chvíli, kdy Vaše žena vyhlásí pohotovost, Vaše role se okamžitě mění na: psychologa, trenéra, maséra, naslouchače a mnoho dalších nepostradatelných pomocníků.
Jak ženě při porodu opravdu pomoci? Informujte se, co ji čeká.
Zapomeňte na filmové scény, kdy ženě praskne voda a za chvíli je po všem. Někdy se stává, že porod proběhne rychle, ale to pravděpodobně nebude Váš případ. U většiny žen, zejména prvorodiček trvá první doba porodní zhruba 7 hodin. Výjimkou nejsou ale ani ženy, které na porodním sále stráví podstatně delší dobu. Víte, že se porod rozděluje celkem na tři části – doby porodní?
První doba porodní
Tato etapa je nejzdlouhavější a pro Vaši ženu nejnepříjemnější. Sestává z pomalu se stupňujících kontrakcí. Je při ní potřeba, aby se děložní hrdlo otevřelo dostatečně tak, aby jím mohlo miminko projít ven. Kontrakce se zpočátku objevují v intervalech několika minut a připomínají silnější menstruační bolesti, postupně se ale bolest stupňuje a intervaly zkracují. Vaší ženě pomůžete masáží zad, teplou sprchou bříška, pomocí s prodýcháváním kontrakcí a v neposlední řadě svou účastí a podporou. Tato fáze končí takzvanou přechodnou fází, kdy konečně dochází k zániku děložního hrdla, takže žena by už chtěla začít tlačit, ale děložní branka ještě není připravena. Stahy dělohy jsou v tuto chvíli nesnesitelné a tato fáze je pro ženu pravděpodobně nejnáročnější část celého porodu, naštěstí však krátce. Zanedlouho to budete mít všichni za sebou
Druhá doba porodní
Takzvaná vypuzovací. Hlavička miminka sestoupila dostatečně nízko a vše je připraveno k vytlačení dítěte na svět. Kontrakce dosáhly maximální intenzity, ale žena i přesto pociťuje úlevu, protože na signál porodního personálu může konečně začít tlačit. Délka této etapy je individuální, závisí na faktorech, jako je poloha dítěte, velikost dítěte, zda je žena prvorodičkou apod. Možná bude nutná epiziotomie neboli nástřih hráze. Ani nyní nemusíte omdlévat, žena ho skoro neucítí, zabrání se tím natržení hráze a průchod miminka se tak znatelně urychlí. Tak, je venku, jste otec. GRATULUJEME J Miminko je konečně tam kde má být, u maminky na břiše. Počítejte s tím, že bude vrásčité, nafialovělé, zašpiněné krví a bílým hlenem a možná nebude mít úplně souměrnou hlavičku. Nemějte obavy, porodní asistentky ho očistí a otok hlavičky do pár dnů ustoupí.
Třetí doba porodní
Máte to skoro za sebou! Bude Vám nabídnuto, jestli se chcete ujat stříhání pupeční šňůry. Záleží na Vás, jestli si troufáte nebo s díky odmítnete. Vaši ženu čeká ještě vypuzení placenty a případné šití, pokud došlo k porodním poraněním, ale vzhledem k prožitému maratonu a záplavě hormonů štěstí jsou tyto zákroky již jen banalitou.
Vy foťte, telefonujte rodině a přátelům a oslavujte 🙂