Pokaždé nemusí být průběh těhotenství hladký, jak by si každá maminka přála. Krvácení během těhotenství postihuje až třetinu nastávajících maminek. Většinou naštěstí nejde o vážnější komplikace, přesto je dobré navštívit gynekologa a informovat ho. Někdy může skutečně jít do tuhého a nemá význam to podcenit. Záněty, infekce či špatně uhnízděné vajíčko nejsou žádnou maličkostí. Krvácení v začátku těhotenství nemusí znamenat velký problém, ale rozhodně je lékařská prohlídka na místě.
Důvody krvácení v těhotenství
- Hrozící potrat
- Mimoděložní těhotenství
- Probíhající potrat
- Zamlklý potrat (plod se přestal vyvíjet a odumřel)
- Syndrom mizejícího dvojčete (druhý plod většinou nebývá ohrožen)
První měsíce těhotenství
V tomto období bývá krvácení nejzáludnější. Může se jednat o příznak hrozícího a předčasného potratu. Krev v takovém případě bývá tekutá, červená a může obsahovat sraženiny. Vážnější situace je krvácení v prvním trimestru z důvodu mimoděložního těhotenství. Bývá doprovázeno spíš slabším krvácením a bolestmi v podbřišku. Takové těhotenství musí být bohužel přerušeno.
Jestliže začnete tedy krvácet, snažte se hlavně o zachování klidu! Lehněte si, nohy podložte polštáři a na podbřišek položte studený obklad. Ihned zavolejte lékaře. Rozhodně nepodléhejte pokušení nějaké samoléčby. Je možné, že krvácení se spustilo z různých příčin, aniž by to mělo dopad na dítě. O dalším postupu nechejte rozhodnout odborníka.
Druhá půlka těhotenství
Krvácení v druhé půlce těhotenství může být příznakem vcestného či předčasně odlučujícího se lůžka. Tímto termínem (vcestné lůžko) se označuje placenta uložená ve spodní oblasti dělohy. Ta stojí plodu v cestě a brání jeho správné výživě. V posledních třech měsících těhotenství se vcestné lůžko pomalu odlučuje od děložní stěny, což může vyvolat krvácení různé intenzity. To představuje riziko pro maminku i miminko, proto je velmi důležité kontaktovat svého porodníka. Ten posoudí závažnost situace a rozhodne buď o klidovém režimu na lůžku, popřípadě ukončení těhotenství (většinou císařským řezem). Není nutno se děsit. V dnešní době mají i nedonošená miminka skvělou péči a mohou se rozvíjet i mimo maminčino bříško.