Když nechce do školky

Nástup do mateřské školy je pro malé dítě životní změna a velká výzva. Pokud jste prvních pár týdnů zvládli v pohodě a bez virózy, ještě nespoléhejte na to, že máte vyhráno. U většiny dětí přijde zlom až tehdy, když si uvědomí, že školka je na každý den a chodit se tam prostě musí. Takže je docela dost možné, že Vám jednoho krásného pondělního rána oznámí, že do školky nechce a nepůjde. Některé děti oznamují, některé zkouší smutné oči a všechny děti občas nasadí i zbraně typu „hysterák“.

Pokud se ranní scény objevily i u Vás doma, nezoufejte, rodiče. Nejste sami, problém s chozením do školky ze začátku řeší většina rodin. Vše chce čas a velkou trpělivost.

Níže Vám přinášíme několik maminkovských tipů, jak dítku ulehčit a přechod na nový režim všem usnadnit.

Ráno v pohodě

Raději si přivstaňte, udělejte dobrou snídani a před odchodem do školky se pokuste vyhnout stresu.  Všichni dobře víme, co s člověkem provede časová tíseň 🙂

O školce mluvte

Nikdy své dítě školkou nestrašte, ale pokuste se ji používat jako motivaci. Například „no vidíš, jak jsi šikovný! To musíš ukázat paní učitelce, ta tě určitě pochválí“.

Motivujte hrou

Můžete si například zavést sešit, do kterého budete při každém odchodu do školky lepit samolepky. Když jich nasbíráte určitý počet, odměňte ratolest malým dárkem (Samolepky lepte i v případě, že ráno nebude bez slziček). O školce si můžete také číst nebo si na ni doma hrát.

Zkraťte si týden

Pokud je to možné, rozdělte ze začátku týden tak, aby dítě nemuselo být ve školce všech 5 dnů po sobě.  Nechte jej tedy například ve středu doma, popř. u prarodičů nebo v jiném známém prostředí, kde je dítě rádo.

Kamarádi jsou důležití

Malé děti mají někdy problém s navazováním sociálních vazeb. Pokud máte pocit, že Vaše dítě ve škole nenašlo kamaráda, pokuste se mu pomoci. Požádejte o pomoc paní učitelku nebo se rovnou zkuste domluvit s jinými rodiči, jestli by s Vámi byli ochotni strávit odpoledne na písku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak docílit pocitu útulna a pohody ve vašem bytě?

Probiotika a jejich funkce