Jednorázové nebo látkové pleny? Čemu dáváte přednost vy?

Zelena stolice u kojence

Pravdou je, že jednorázové plenky poskytují maminkám určitý komfort a přebalování je snadnější i rychlejší. Jednorázových plen je na trhu nepřeberné množství a opravdu je z čeho vybírat. Nicméně do módy se opět vrací látkové pleny. Tudíž nastávající maminky stojí před otázkou, zda zvolí komfort a pohodlí jednorázových plen nebo se vrátí ke staré dobré klasice v podobě plen látkových, která je léty prověřená, ale krapet náročnější.

Látkové pleny jsou opět IN

Látkové plenky se používaly v době našeho dětství, ono v podstatě ani nebylo na výběr a maminky musely vzít, co bylo. Nicméně něco se od těch dob přeci jen změnilo – dnešní látkové pleny jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a vybírat lze

  • Bavlněné
  • Froté
  • Bambusové
  • Separační vložky

Podobně jako je pestrý výběr jednorázových plen je pestrý i výběr plen látkových. K mání jsou buď klasické čtvercové, kalhotkové, kapsové nebo vkládací a tvarované. Záleží jen na vás, kterému typu látkových plenek dáte přednost.

To nejlepší pro drobečka

Moderní látkové pleny ničím nepřipomínají ty, které se používaly před desítkami let. Spíše připomínají současné jednorázové plenky. Jsou anatomické, mají zapínání na suchý zip, bývají různobarevné, ale i s obrázky. Ze zdravotního hlediska jsou pro miminka lepší už proto, že neobsahují žádné absorpční gely či nepropustné vrstvy, jako pleny papírové.

Látkové pleny jsou ekologičtější

Jednorázové pleny po přebalení miminka končí v koši. V přírodě se taková plena rozkládá až 400 let a spálí-li ji popeláři ve spalovně, vyletí do ovzduší škodlivé exhalace. Tudíž je jen vaší volbou, zda se vrátíte ke staré dobré a léty prověřené klasice i za předpokladu, že vás to bude stát nějakou tu námahu. Další výhodou látkových plen je finanční úspora. Počáteční investice je sice vyšší – až několik tisíc korun, ale dále už jen platíte za prací prášek, vodu a energii. Přestože se látkové plenky musejí prát, z pohledu ekologie jednoznačně vyhrávají nad jednorázovými.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak vyrobit roušku? Stáhněte si šablonu k vytisknutí.

Společné stolování – ano nebo ne?