Jaké jsou největší mýty v těhotenství a čemu se opravdu vyhnout?

mýty v těhotenství

Těhotenství je pro každou ženu specifickým obdobím, při kterém svůj každodenní život podřizuje optimálnímu vývoji nenarozeného dítěte. U nastávajících maminek jsou běžné obavy, na co si dát v těhotenství pozor. Mezi lidmi ovšem koluje řada mýtů a polopravd. Jak je to tedy s barvením vlasů, úpravou jídla či nebezpečím hrozícím od domácích mazlíčků, poradí odborníci z klinik Iscare a GynCentrum.

 

Reálné hrozby a nejčastější onemocnění

Na začátek je třeba zopakovat, že v těhotenství platí zákaz pití alkoholu a užívání drog. Jejich konzumací nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s tzv. fatálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci. Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci.

 

Dále by se těhotná měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. Tyto bakterie jsou častým původcem infekcí stádových zvířat, u mnohých patří k normální střevní flóře. Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami, např. nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem, zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou znečištěnou hnojivem. Nákaza těhotné ženy může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí.

 

Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky. „Jedná se o onemocnění vyvolané parazitickým prvokem Toxoplasma gondii. Nebezpečná je jeho kongenitální (vrozená) forma. Teoreticky se může žena nakazit pouze v první trimestru. Pokud se s prvokem setkala již před otěhotněním, je chráněna paměťovými protilátkami a onemocnění jí tudíž nehrozí,“ vysvětlil MUDr. Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny ISCARE.  Nákaza od koček je málo pravděpodobná, i přesto není vhodné, aby vám doma pobíhaly po jídelním stole. Těhotné ženy by rovněž neměly manipulovat s kočičím trusem.

pověry v těhotenství

Čemu se raději vyhnout

Lékaři svým pacientkám často doporučují si během těhotenství nebarvit vlasy, při kterém proniká malá část barvy kůží do organismu. Podle výsledků výzkumu, který se zabýval vlivem vlasových barev na vývoj plodu, existuje spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci se ale s tímto výsledkem ztotožňují.

 

A co koupání a sauna? Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti    týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu – rozštěpy páteře. „Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná,“ doporučil MUDr. Jan Lacheta.

 

Pouhé mýty

Často se lze setkat s názorem, že těhotná ženy by měla hlavně odpočívat a moc se nehýbat. Opak je pravdou. „Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod,“ potvrdil MUDr. Daniel Struppl z kliniky Gyncentrum. Vhodné je například cvičení tzv. Kegelových cviků, které pomáhají posílit pánevní dno. Mezi ideální sporty v graviditě pak patří chůze, běh, plavání, tanec či těhotenská jóga. Jako naprosto nevhodné je třeba uvést potápění, míčové hry, silové sporty a další sporty, u kterých hrozí pády či vyžadují namáhavé vytrvalostní výkony.

 

Další mýtus se, spíše než samotného těhotenství, týká problémů s početím. Většina společnosti se domnívá, že problémy s otěhotněním jsou čistě ženskou záležitostí. Pravda je ale jiná. Statistiky ukazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví, může se dokonce stát, že jsou neplodní oba partneři najednou. Naštěstí se díky moderním technologiím daří i těmto párům k dítěti pomoci.

Některé mýty jsou až úsměvné, jako například to, že pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry. Možná jste se setkali i s informací, že je nezdravé věšet prádlo na šňůru a obecně vykonávat činnosti, při kterých je nutné zvedat ruce nad hlavu. Takovým báchorkám by ovšem nastávající maminky neměly věnovat zvýšenou pozornost.

 

__________________________________________________________________________

Centrum reprodukční medicíny ISCARE

 

Centrum zahájilo svou činnost v lednu 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR, od roku 2014 je členem skupiny FutureLife. Úspěšností léčby se centrum řadí po celou dobu své existence mezi přední kliniky. Doposud centrum přivedlo na svět více než 11 tis. dětí. Centrum reprodukční medicíny vede primář MUDr. Jan Lacheta. Tým CRM, včetně pracovníků IVF laboratoře, byl vyškolen nejlepšími světovými odborníky. Všichni lékaři, kteří v IVF programu pracují, tak mají nejvyšší možnou odbornou kvalifikaci doplněnou řadou specializovaných zahraničních školení a stáží. CRM poskytuje celou škálu léčebných postupů, a to včetně těch nejmodernějších jako jeICS/ PICSI, embryomonitoring, preimplantační diagnostika PGT, kryokonzervace/vitrifikace apod. Centrum asistované reprodukce dosahuje svých úspěšných výsledků prostřednictvím mnoha osvědčených léčebných metod pro umělé oplodnění. Kromě výše uvedeného se oddělení aktivně podílí na radě studií a výzkumných projektů. Klinické centrum ISCARE a.s. je nestátní soukromé zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotnické služby také v oblasti plastické chirurgie, jednodenní chirurgie, andrologie, revmatologie, komplexní léčby obezity, gastroenterologie a léčby idiopatických střevních zánětů. Další informace najdete na www.iscare.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Valentýnské tvoření s dětmi

Pomoc! Už má zase rýmu…