Každá maminka chce pro své děťátko to nejlepší. Po celých devět měsíců, kdy ho nosí v bříšku, si s ním povídá, pečuje o něj a zahrnuje ho láskou. Po porodu se tato péče ještě znásobí. Začíná to snahou kojit, protože mateřské mléko je tím nejlepším startem do života. Bohužel, ne všem ženám je to dáno do vínku, na řadu pak přichází kojenecká výživa.
Proč je kojení tak důležité?
Mateřské mléko je jedinečná životodárná tekutina, která se přizpůsobuje konkrétnímu dítěti a jeho potřebám. Jeho složení se mění nejen s věkem dítěte, ale také třeba podle zdravotního stavu a ročního období. Když se stane, že dítě ho odmítá, nebo mu nestačí, je třeba ho něčím nahradit tak, aby miminko prospívalo.
Víte, že mateřské mléko obsahuje 80 % vody, bílkoviny v jiném složení než u kravského mléka, 50 % mastných kyselin (tuků), 40 % laktózy a spoustu vitamínů a minerálů?
Aby maminka dodala děťátku vše, co potřebuje, musí dbát na kvalitní stravu. Většina nutrientů se do mateřského mléka dostává ze stravy, další se vstřebává z těla matky. Když maminka ze stravy nevstřebá dostatek vápníku, železa, zinku nebo kyseliny listové, tělo je do mléka pustí z jejích tkání. To se pak může projevit špatnou kvalitou pokožky, rozpadem zubů nebo vypadáváním vlasů.
Náš tip: Pokud můžete, kojte co nejdéle. Snížíte tak pravděpodobnost onemocnění sebe i dítěte. Navíc podpoříte jeho správný vývoj a růst, připravíte dásně a pusinku na tvorbu zoubků, budete pozitivně působit na emoční a inteligenční vývoj dítěte. Třešničkou na dortu je tvorba úžasného pouta mezi maminkou a dítětem.
Jak se mateřské mléko mění?
Jak je uvedeno výše, mateřské mléko se vyvíjí a mění s ohledem na věk dítěte, jeho momentální potřeby i roční období.
- Během prvních pár dnů po porodu se v mléčných žlázách tvoří hustá žlutá tekutina, kterou nazýváme mlezivem (kolostrem). Je doslova nabitá živinami, imunitními látky a bílkovinami.
- Zhruba šestý den po porodu se začne tvořit přechodné mléko, které je jen mírně nažloutlé.
- Po dvou týdnech kojení se přechodné mléko mění v zralé mléko.
Víte, že zralé mléko se v průběhu jednoho kojení mění? Nejprve je vodnaté a lehce namodralé (uhasí žízeň dítěte a dodá mu cukry), pak zhoustne, zbělá a dítě zasytí.
Co dělat, když kojit nemůžete?
Ať už se vám mléko přestalo tvořit, dítě se nechce přisát, nebo mu mléko prostě nestačí, je třeba rychle zareagovat a postarat se, aby dítě dostalo přesně to, co potřebuje. Poraďte se s pediatrem, zda se to nedá napravit (na vině může být třeba stres), případně vám doporučí vhodnou náhradní kojeneckou výživu.
Přecházíte na náhradní kojenecké mléko?
- Vyberte dítěti vhodnou kojeneckou láhev. Záleží nejen na její velikosti, ale i materiálu. Preferujete plast nebo sklo?
- Pořiďte různé druhy saviček a zkoušejte, která dítěti sedne. Důležitý je správný tvar a tvrdost.
- Rozhodněte se, jaké kojenecké mléko budete dítěti podávat.
Náš tip: Výběr mléka podpořte také jeho správnou přípravou. Dodržujte postup uvedený na obale, nezvyšujte dávkování, nezalévejte mléko vařící vodou. Po krmení lahvičku i savičku omyjte a sterilizujte, nespotřebované mléko vylijte.
Jak kojenecké mléko vybrat?
S výběrem nepospíchejte, poraďte se s pediatrem, studujte složení, zohledněte věk dítěte a jeho zdravotní stav.
Víte, že kojenecké mléko by mělo obsahovat probiotika, prebiotika, mléčné nebo rostlinné tuky bohaté na Omega-3 mastné kyseliny, přírodní kultury mléčného kvašení, laktózu a vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C a E? Chybět by neměl ani vápník, jód a železo. Tyto nároky hravě splní třeba kojenecká mléka značky Kendamil nebo HIPP.
Čtěte také: Co jsou probiotika a probiotika?
Náhradní kojenecké mléko dělíme podle věku dítěte na:
- Počáteční kojeneckou výživu pro děti od narození do 6 měsíců věku. Bývá označeno číslicí 1.
- Pokračovací mléka, která navazují na počáteční kojeneckou výživu a jsou určena dětem ve věku 6-12 měsíců. Na obale najdete číslici 2.
- Batolecí mléka označená číslem 3 jsou určena pro děti od jednoho roku, často mívají kromě přírodní varianty i nějakou příchuť (vanilka nebo banán).
Náš tip: K batolecím mlékům jsou vhodným doplňkem také dětské příkrmy.
Víte, že některá miminka mohou špatně reagovat na specifické složky kojeneckých mlék, trpět alergií na laktózu nebo sníženou schopností štěpit mléčnou bílkovinu nebo sacharózu? Další děti trápí kolikou či zácpou, případně ublinkáváním. Co s tím? Na řadu přichází speciální mléka.
- Trápí vaše děťátko průjem či nadýmání a neprospívá tak, jak by mělo? Možná je na vině nesnášenlivost laktózy. Sáhněte po mléku s označením Lactose Free.
- Ublinkává děťátko? Zkuste kojeneckou výživu se zahuštěnou recepturou označnou AR – antirefluxní mléka.
- Pro děti, které trpí alergií na mléčnou bílkovinu, nebo jsou ohroženy rizikem jejího vzniku, jsou určena hypoalergenní mléka označená písmeny HA.