Když vaše dítě přichází ze školky, kašle, kýchá, v horším případě má ještě zvýšenou teplotu, je třeba bojovat s infekcí. Batolata a předškolní děti se v přítomnosti dalších lidí nebo větším kolektivu poprvé potkávají s nejrůznějšími patogeny. Vytvářejí si imunitní odpovědi a je důležité tuto fázi vývoje nepodcenit. Svému potomkovi můžete pomoci vytvořit si imunitní paměť, díky které bude různé infekce zvládat mnohem snáze. Jak na to? Předcházejte popisované situaci soustavným a cíleným posilováním imunity nejlépe přírodními a přirozenými způsoby.
Nakrmte je ovocem a zeleninou
Dávejte svému dítěti dostatek ovoce a zeleniny. V jeho jídelníčku by neměla chybět zelenina, která mu bude chutnat a zároveň podpoří jeho imunitu. Skvělá je v tomto ohledu zelenina s obsahem karotenoidů, například mrkev nebo zelené fazolky. Z obojího se dá udělat chutné jídlo, po kterém se budou děti oblizovat. Mrkev bývá velmi oblíbená, protože je sladká a děti jsou z mrkvové kašičky nadšené. Také zelené fazolky se dají rozmixovat. Z ovoce trumfuje pomeranč i další citrusy, ale nejenom ony. Důležitý je totiž samozřejmě i obsah vitamínu C, který najdete i v dětmi velmi oblíbeném kiwi.
Vydejte se ven
Dopřejte dětem dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Cvičení posiluje imunitu, dodává dobrou náladu, to platí o dětech stejně jako o dospělých. Pohyb aktivuje boj s infekcí a utužuje obranyschopnost organismu. Takže pokud venku neprší, není velká zima, stačí klidně i krátká procházka, projížďka na kole, půlhodinka na hřišti.
Zajistěte jim dostatek spánku
Vaši potomci by měli hodně spát. Batolata 12-13 hodin denně, předškoláci asi 10 hodin. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek zajistí dětem regeneraci organismu a lépe potom odolávají případným infekcím. Mají-li vaši předškoláci potíže se spánkem po obědě, je řešením je večer uložit dříve, a aby neprotestovali, zpříjemnit jim usínání pohádkou.
Otužujte je pro jejich dobro
Další možností je otužování. Nemáme tím na mysli, že byste hned měli vyhnat dítě ke studni se studenou vodou. Chcete-li začínat s koupáním v chladnější vodě, je vhodné začít v letních měsících. Otužování ale zahrnuje i spoustu jiných pravidel. Podstatné je nepřetápět místnosti, ve kterých pobývají, na noc teplotu v místnostech ztlumit, opatrně ale u batolat, které mohou snáze prochladnout. Doma by měly děti chodit ve vzdušném oblečení, ven se oblékat adekvátně počasí. U předškolních dětí můžete vyzkoušet saunování, ale teplota by měla mít maximálně 50-60 °C a vždy musíte respektovat pocity dětí, zkrátit dobu pobytu, pokud se cítí nepříjemně atd.
Nastartujte obranyschopnost pomocí betaglukanů
Možná ani tato opatření nestačí. V takovém případě se vyplatí sáhnout ještě po přírodních pomocnících v podobě betaglukanů, tedy imunomodulátorů, které nastartují obranu vašich dětí do nejvyšších obrátek. Výhodou je, že betaglukany získané například z hlívy ústřičné jsou k dětskému organismu velice šetrné a nijak jej nezatěžují, přitom ale mají vysokou účinnost. Velmi důležitá jej jejich čistota, která by měla činit alespoň 70 %, což zaručuje účinnost. Ideální je začít s kůrou už s nástupem podzimu a pokračovat v ní až do jara.
Batolata mohou betaglukany konzumovat v podobě sirupu, který obvykle má nějakou lehce sladkou či sladkokyselou (pomeranč, jahody atd.) příchuť, takže dětem bude chutnat a nebudou se ošklíbat. U tříletých a starších dětí můžete sáhnout po koncentrovanějším betaglukanovém extraktu. Prodává se většinou v kapslích, ale ty můžete rozdělat a jejich obsah zamíchat do pití nebo jídla. Plusem je skutečnost, že bateglukanové sirupy a extrakty postrádají zápach po houbách a kvasnicích (právě v nich se v přírodě vyskytuje nejvíce betaglukanů) a díky tomu je jejich konzumace pro děti příjemná.