Ibalgin v těhotenství – ano či ne?

O těhotenství je známo, že se nemohou konzumovat ani všechny potraviny, pít bylinné čaje, natož užívat některé léky. Ibalgin je lékem tlumící bolesti a také přinášející úlevu při nemocech z nachlazení. Je volně prodejný, proto nezřídka lidé po něm sahají, jako po první záchraně.

Setkat se s ním můžete i pod jiným názvem – ibuprofen, brufen, nurofen, přičemž se jedná o komerční názvy. Každý pacient by měl dodržovat přesné dávkování vycházející jednak z jeho tělesné váhy, a také indikace. Užívat by se měl všeobecně vždy po jídle. K nežádoucím účinkům tohoto léku patří průjem či naopak zácpa, nevolnost, bolesti hlavy. Jak je tomu však v těhotenství? Může se užívat či nikoliv?

Ibalgin by mohl mít nežádoucí vliv na vývoj srdíčka plodu, ale rovněž by mohl negativně ovlivnit děložní činnost, což by ztížilo průběh porodu.

Ibalgin v těhotenství

Mnohé zdroje tvrdí, že ibalgin v těhotenství nevadí, pokud je v menší míře. Naproti tomu gynekologové jsou z větší části zásadně proti. Jsou toho názoru, že by ibalgin těhotné ženy rozhodně užívat neměly, a když už, tak jen na výslovné doporučení ošetřujícího lékaře. Odborníci se shodují, že v případě potíží je bezpečnější užití paralenu. Ibalgin by mohl mít nežádoucí vliv na vývoj srdíčka plodu, ale rovněž by mohl negativně ovlivnit děložní činnost, což by ztížilo průběh porodu.

Ibalgin a největší riziko

Největší riziko spojené s užíváním ibalginu se připisuje prvnímu a třetímu trimestru. V prvním trimestru by se nastávající maminky měly vyhnout veškeré chemii – tedy lékům. Z tohoto důvodu je doporučováno i plánované těhotenství, kdy žena žádné léky neužívá v době, kdy se snaží s partnerem o početí. Na stranu druhou na úplném začátku gravidity nebývá embryo vyživováno z těla matky, takže ho mnohé léky vůbec nijak neohrozí. Důležité však je odhalit včas těhotenství a poté již pokud možno žádné léky neužívat. Ženy snažící se o početí by se měly ibalginu vyhnout velkým obloukem, protože může blokovat i uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze a dokonce se má za to, že může v raném stádiu gravidity způsobovat potrat.

 

Pokud si podobnou otázku kladete i u paralenu, podívejte se na článek „Paralen v těhotenství“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oblečte své děti stylově

Oblečte své dítko do stylového oblečení. Co mu nesmí chybět?

Jak otěhotnět aneb jak se stát matkou