Po porodu většina žen touží, aby se jejich váha brzy podobala té, která byla před těhotenstvím. Hubnutí po porodu je postupný proces, který se nesmí urychlovat. Tělo prochází značnou řadou hormonálních změn a ty trvají až několik měsíců.
Během této doby se pozvolna přetváří i postava ženy a vše se pozvolna vrací k „normálu“. Dietou by matka ublížila nejen sobě, ale pokud kojí, ochudila by své miminko o důležité látky, které jsou při kojení nezbytné pro výživu miminka a také další tvorbu mléka. Dokonce ani v případě, že maminka nekojí, se nedoporučuje držet diety, protože tím utrpí psychika. Cesta k vysněné postavě samozřejmě existuje, ale pouze prostřednictvím zdravé stravy a pravidelného pohybu.
Upravte stravovací návyky
V poporodní období je velmi důležité upravit a zpravidelnit stravovací režim a návyky. Už během těhotenství by se žena měla naučit správně a zdravě jíst. Ale díky kolísavým hladinám hormonů je mnohdy těžké odolat různým choutkám a půlnoční svačinky se dají sem tam omluvit. Nyní nastala doba, kdy se musíte naučit pravidelnosti a upravit jídelníček. Půlnočním svačinkám zkrátka odzvonilo! Zdravá a pravidelná strava je důležitá jak pro vaše tělo tak i miminko.
Kojíte-li, spotřebovává vaše tělo více kalorií (cca až o 300kcal denně víc). Váš organismus si nyní klade vysoké nároky na dostatečný příjem živin a také tekutin. Chybět nesmí bílkoviny, vitamíny, vláknina a minerály. Pokud si neuděláte čas na jídlo, budou vám chybět živiny a sníží se tvorba mateřského mléka. Hubnutí nastartuje i přirozeně, zatím stačí se nepřejídat a zbytečně nejíst nezdravá jídla. S pohybem ze začátku příliš nespěchejte. Bohatě vystačí jednoduché protahovací cviky a procházky. Cestu za vaší původní postavou podpoří mimo vyváženého jídelníčku i duševní pohoda a odpočinek.
Cvičení po porodu
Návrat k pohybové aktivitě po porodu bývá někdy náročnější, než si maminky před narozením miminka myslí. Péče o děťátko a nedostatečný spánek způsobuje únavu, která spíš bere chuť do jakékoli pohybové činnost. Proto se cvičením vyčkejte na konec šestinedělí, dejte tělu čas na vzpamatování se po tom všem, čím si prošlo a hlavně, buďte trpělivé.
V šestinedělí se tělo ženy vrací ze stavu jiného do stavu normálního a to především po hormonální stránce, ale také se hojí poporodní zranění, zavinuje se děloha, tělo se adaptuje na nový režim s miminkem, plně se rozjíždí laktace a tak má tělo dost práce i bez pohybové činnosti. Určitě ale můžete během šestinedělí zařadit procházky, mírná uvolňovací a protahovací cvičení. Snažte se najít si v této době s miminkem alespoň jednoduchý denní rytmus, který bude vyhovovat Vám oběma. Nikdy se zbytečně nepřepínejte a dopřejte svému tělu čas pro regeneraci. Když vám to okolnosti dovolí – spěte a odpočívejte. Šestinedělí není období pro hubnutí, ale pro návrat to normálu, teprve pak můžete postupně zařazovat cílené cvičení na jednotlivé partie. Nechtějte všechno hned a výsledky se určitě dostaví.
Tady je pár tipů na protahovací cvičení v šestinedělí:
- leh na zádech, kolena pokrčená, nohy opřené o chodidla více než je šířka pánve, paže podél těla. Pomalým pohybem a s výdechem pokládáme kolena na jednu stranu a hlavu na stranu opačnou. Výdrž, prodýchněte a vše opakujte na stranu druhou. No každou stranu cvičení zopakujte 5x
- leh na zádech, jedna noha pokrčená, druhá natažená chodidlem ke stropu, paže chytí nohu kolem stehna blíž ke kolenu. S nádechem mírně přitáhněte tělo k noze a s výdechem se pomalu pokládejte na zem s mírným přitažením nohy. V přitažení vydržíme 3 vteřiny a nohy vyměníme. Obě končetiny procvičte 5x.
- Turecký sed, spojíme paže za zády, pohled směřuje dolů. S nádechem vytáhneme zaže co nejvíce vzad, pohled směřuje vzhůru. Vybržíme 3-5 vteřin a vracíme se zpět do základní pozice. Cvičení opakujeme 5 – 8x.