Hračky jsou nezbytnou výbavou pro zdárný vývoj dítěte. Prostřednictvím hry se dítě učí poznávat sebe samého a porozumět okolnímu světu. Hračky dávají možnost objevit, jak věci fungují. Podněcují a prohlubují kreativitu dětí a rozvíjí jejich představivost. Podle typů hraček dle věku dítěte rozvíjejí i jeho motoriku a koordinaci pohybů. Podporují samostatnost a sebevědomí, podněcují dětskou zvídavost a soustředit se. Mimo psychického i fyzického rozvoje mají i pozitivní dopad na jazykový rozvoj. Dnes se společně podíváme na hračky určené dětem do jednoho roku.
První dva měsíce
Novorozenec dokáže rozlišit hlas maminky a vidí přibližně na 25 cm. Nejlepší hračkou během prvního měsíce jsou obličeje a hlas s rytmickými básničkami. Během druhého měsíce už miminko sleduje pohybující se předměty, jako jsou závěsné hrací kolotoče. Vhodné jsou i hračky vyrobené z jemného plyše, které hrají melodie.
Třetí a čtvrtý měsíc
Miminko je už čipernější, leží na zádech a prvně si uvědomuje svůj hlas. Ovšem hlas maminky je ze všech hlasů ten nejdůležitější – zpívejte, recitujte, hezky na děťátko mluvte. Neváhejte zapojit i svou mimiku a neunikne vám, že vás malý zvídavec bude se zaujetím pozorovat. Odměnou vám bude jeho úsměv. V tomto okamžiku jsou vhodné hrací deky, zavěšené hračky. Miminko otáčejte i na bříško a hračky položte na jeho dohled. Výborná jsou i chrastítka, zvukové a šustící hračky. Dítě kolem 4 měsíce začne objevovat ručičky – vkládejte mu do nich lehoučké a omývatelné předměty.
Pátý a šestý měsíc
V pátém měsíci se už děťátko neváhá natáhnout pro hračku, kterou mu nabídnete. V tomto okamžiku je schopno vyjadřovat i radost. Ideální hračkou je přeci jen stále maminka, která tančí a zpívá. Nabízejte mu chrastítka roztodivných barev, tvarů i zvuků. Pořídit můžete i kousátka, která pomohou s prořezáváním zoubků. Novým objevem jsou i vlastní nožičky. Zajímavým a učícím faktorem pro dítě je i zrcadlo – lze použít nalepovací fólii. Dětský pokojíček můžete rozšířit také o knížečky – zatím ty umyvatelné či z tvrdých desek. Mnohé z nich jsou i se zvuky. Hudební a světelné hračkám žádné dítko neodolá.
Sedmý a osmý měsíc
Končetiny má děťátko již prozkoumané, takže přichází na řadu i trup. Bude se snažit pohybovat celým tělíčkem. Podpořte dítě v pohybu – lákejte ho hračkami, chvalte za každý pokrok. Prohlížejte si knížky, houpejte dítě na kolenou, to miluje asi každé dítě, zároveň u toho broukejte říkanky. Nabídněte děťátku hračky, jež vydávají zvuky za pomocí stisknutí nějakého tlačítka. Vhodné je pořídit i dřevěné hračky. Učte dítě kde je nos, oko, ústa. Za krátkou dobu bude samo ukazovat. Pořídit můžete také závěsnou houpačku pro nejmenší.
Devátý a desátý měsíc
Některé děti lezou po čtyřech a jiné zkouší první krůčky. To je individuální, ale lákejte dítě a podporujte jej v pohybu. Vhodné jsou říkanky, kde se používají i ruce. Pořiďte první jednoduché stavebnice a stavějte komín – největší zábavou je jeho bourání. Další velkou legrací je vyhazování hraček z postýlky. Trénovat můžete také podávání drobných předmětů tak, aby je dítě mohlo uchopit – válečky, kostky. Zábavná je hra na schovávanou, kdy vykouknete na dítě i s jeho oblíbenou plyšovou hračkou. Hračky vyměňuje – některé schovejte a vytáhněte opět za dva týdny. Takto se dítěti neomrzí a bude mít nové podněty.
Jedenáctý a dvanáctý měsíc
Podpořte své dítko ve snaze o první krůčky – je to přeci jen každodenní tvrdá dřina a trénink. Nyní jsou na řadě hračky, které podporují pohyb a motoriku. Zkusit můžete, odstrkovalo nebo tahací hračky. Kupte hračky do vody, poslouchejte písničky a tancujte. Zkusit můžete i společně malovat na papír a opět zapojit rytmické říkanky.