Děti a rostlinné mléko – kdy jej zařadit do jídelníčku?

Rostlinné mléko se vlastně jen jako mléko tváří, ale bezesporu patří do zdravého jídelníčku dětí i dospělých. Kravské mléko totiž není příliš ideální součást zdravého jídelníčku, až na kysanou variantu. Je to dáno především tím, že kravské mléko silně zahleňuje organismus, obsahuje navíc látku kasein, kterou naše játra musí složitě štěpit. Pokud už toto mléko zařadit do jídelníčku tak v kysané podobě – kefír. Vhodnější alternativou je mléko kozí nebo rostlinné: vločkové, rýžové, sójové – doporučuje se zařazovat maximálně 2x v týdnu, kokosové, mandlové, kešu, jáhlové a další.

Rostlinné nápoje alias mléko

Rostlinné nápoje, chcete-li mléka, nesou označení mléko, ačkoliv s mlékem jako takovým nemají nic společného. Ovšem jedno se jim upřít nedá – blahodárný vliv na lidské zdraví a výtečná chuť. Jsou vhodnou alternativou také pro lidi trpící alergiemi na živočišná mléka a lidi trpící intolerancí laktózy. Na rostlinné bázi se dnes už vyrábějí i náhrady za mléčné výrobky – jogurty, sýry, margaríny atd. Rostlinné mléko ačkoliv se těší velké popularitě, není novodobým vynálezem. V řadě kultur se jako nápoj používal po staletí.

Obohaťte svůj jídelníček o rostlinné mléko

Také lidé běžně pijící kravské či jiné živočišné mléko ocení rozmanitost a výtečnou chuť rostlinných mlék, které ozvláštní každý jídelníček. Rostlinná mléka lze buď koupit již hotová, nebo si je můžeme sami připravit doma – jejich výroba není složitá. Jejich chuť se dá ještě vylepšit vanilkou, skořicí, medem, javorovým sirupem apod. Mimo sójového lze rostlinná mléka s vhodným složením podávat i malým dětem od 4 až 6 měsíce k zapití příkrmů, vaření kašiček, domácích pudingů apod.

Není náhradou za mléko mateřské!

Vždy však pamatujeme na to, že ačkoliv je rostlinné mléko sebevíc zdravé, není náhradou za mléko mateřské, ale pouze součást pestré stravy. Rostlinná mléka, jež jsou obohacená vápníkem v podobě řas, podáváme dětem od ukončeného 10 měsíce. Samozřejmě pamatujeme i na druhy, které dítěti nesvědčí. Má-li dítě alergii na ořechy, vyhneme se takovému mléku obloukem.

Rostlinná mléka pro nekojené děti

Dnes se vyrábějí i komplexní rostlinná mléka pro nekojené děti. Tato mléka vycházejí z japonské tradice a obsahují luštěniny, ořechy či semínka, mořské řasy, obilniny, rostlinný olej. Druhů rostlinného mléka existuje nespočet – od všelijakých druhů ořechů, semínek, po sojové, rýžové, mléko z jedlých kaštanů, fazolové, ječné, špaldové, kukuřičné, mléko quinoa, pohankové a další. U nás je patrně nejoblíbenější kokosové a vločkové. Lze i snadno připravit doma – výtečně chutná a zasytí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Příkrmy pro kojence a kdy s nimi začít?

Kojenecké potřeby – cestování s miminkem