Děti a tropická vedra

Letošní srpen se, co se týče teplot, opravdu vyvedl. Extrémní vedra jsou náročná pro všechny a děti se v tomto počasí přehřívají a dehydratují velmi rychle. Proto je během tropických dní nutné, je pečlivě sledovat a dodržovat základní pravidla:

Tekutiny

Děti často na pitný režim zapomínají, proto musíme sami dohlédnout na to, aby pily co nejvíce. Ideálním nápojem pro tyto dny je čistá voda, kterou dětem nabízíme co nejčastěji. Kojence mladší 6 měsíců je nutno kojit častěji než běžně (voda nebo jiné nápoje nejsou nutné, pokud nejsou doporučeny lékařem). Kojencům starším 6 měsíců můžete mezi kojením nabídnout malé množství převařené, vychlazené vody.

Oblečení

Děti oblékejte do lehkého, volného a prodyšného oblečení. Vyvarujte se umělým materiálům.  Pro venkovní aktivity nikdy nezapomeňte na pokrývku hlavy a opalovací přípravky s vysokým faktorem.

Jak dítěti pomoci doma

Pokud je to možné, přečkejte s malými dětmi největší vedra doma – obvykle mezi 11:00 a 17:00. Venkovní aktivity plánujte na ráno nebo pozdní odpoledne. Doma můžete dítěti ulevit například chladnými obklady, přikládanými na čelo a zátylek, nebo osprchováním vlažnou vodou (ne studenou). Používáte-li doma ventilátor, nikdy ho nesměrujte přímo na dítě, použijte ho jen k udržení cirkulace vzduchu v místnosti. Máte-li klimatizaci, ujistěte se, že místnost není příliš vychlazená, 24-26 °C je tak akorát. Pro spaní použijte dobře vyvětranou místnost s přístupem čerstvého vzduchu.

Jak dítěti pomoci venku

Pokud s dítětem i v těchto vedrech podnikáte venkovní aktivity, dohlížejte na pravidelné přestávky ve stínu a dostatečný přísun tekutin. Jídlo volte lehké, raději častěji po malých porcích.

Automobil

Při plánování delších cest volte dobu, kdy je teplota pokud možno co nejnižší. Používejte sluneční clony na okna.

Nikdy nenechávejte děti samotné v autě, a to ani na moment. Teplota uvnitř zaparkovaného automobilu může být během chvíle o 30-40 °C vyšší než venku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Úpal a úžeh – nebezpečí, které číhá na děti v létě

Nepodceňujte pitný režim dětí v létě