O tom, že je pohyb zdravý, není pochyb. A kdy jindy bychom měly my ženy usilovat o pevnější zdraví a lepší kondičku než právě v období těhotenství. Cvičení neprospívá jen tomu, že se během 9 měsíců, kdy budeme nosit svého „drobka“ pod srdíčkem budeme cítit lépe, ale výrazně to pozitivním způsobem ovlivní samotný porod a návrat k původní váze po porodu.
Ony totiž i buňky mají paměť, a pokud začneme s cvičením, lépe se pak po porodu budeme opět dostávat do původní kondice. Tělo si na cvičení vzpomene a rychleji se nastartuje metabolismus. Snem téměř každé ženy je shodit po porodu nejen bříško, ale i zpevnit povolenou postavu.
Cvičení prospívá i děťátku
Nebude-li mít lékař žádné námitky, půl hodinky lehčí fyzické námahy denně prospěje nejen mamince, ale i děťátku, což by měl být největší důvod, proč cvičit v těhotenství. Pod pojmem cvičení si lze představit cokoliv, od procházky lesoparkem až po plavání.
S čím vším cvičení pomáhá?
Cvičení v těhotenství se samozřejmě od klasického cvičení liší. Jedná se o lehčí formu fyzické zátěže, jež pomůže vydat nadbytečnou energii, správně se uvolnit, zmírnit křeče v nohou, bolesti zad či dokonce minimalizovat potíže se zácpou. Cvičení dále přispívá ke kvalitnějšímu spánku, snižuje stres, odbourává těhotenskou depresi a jiné psychické vypětí. Při cvičení v kolektivu potkáte i jiné maminky, což vás dobře naladí. Lépe se připravíte na porod, zlepšíte krevní oběh v dolních partiích těla (končetiny), což sníží riziko otoků.
Jaké cvičení se v těhotenství doporučuje?
Jak už jsme výše zmínili, může jít o procházky, plavání, pilates, jógu, cvičení ve vodě (na způsob aqua aerobicu), cvičení na míči a jiné. Některé fyzické aktivity zvládnete sami, ovšem pro některé druhy cvičení je lépe docházet do nějakého stacionáře, kde jsou zkušení lektoři a poradí vám nejen s cviky, ale i správným dýcháním. Mimo jiné cviky jsou vybrány tak, aby minimalizovaly otřesy v průběhu cvičení, ty neprospívají ani nastávající mamince, ani děťátku.