Cvičení s miminky od 3 do 6-ti měsíců

Cviceni s miminky

Rozhodla jste se, že svému miminku dopřejete něco víc než jen ležet na podložce pod hracím kolotočem? Chcete ho podpořit ve vývoji a stimulovat jeho pohybovou aktivitu? Stačí pár minut cvičení denně a uvidíte, jak se oba pobavíte.

Jedná se opravdu o cvičení?

Je pravda, že slovo cviční my dospělí bereme jako fyzickou aktivitu, u které se musíme nutně zpotit. U dětí je to ale jinak. Cvičením se nazývá vše, co stimuluje a podporuje vývoj, tedy se u tohoto cvičení zpívá, říkají se básničky, které jsou doprovázeny pohyby rukou a nohou. Pohyby jako takové, ale provádíte s dítětem vy. Také využíváme ke cvičení hračky, balonky, barevné předměty, za kterými se děťátko chce otáčet, sahat na ně a tím krásně – aniž by to samo tušilo – cvičí.

Jak na to?

Vypozorujte během dne čas, kdy je Vaše miminko nejspokojenější a kdy je aktivní. Nakojte nebo nakrmte cca 30 min před touto dobou, aby bylo i spokojené a najedené, ale zároveň neblinkalo. Položte ho na podložku a sedněte si roznožmo nebo si klekněte tak, abyste byla u jeho nožiček, ale současně byla nad ním a mohla manipulovat i s rukama. Děťátko nemusí vždy spolupracovat, anebo z počátku protestuje a teprve po chvíli se nechá vést. Buďte trpělivá a nenuťte jej do ničeho. Pohyby nemusí být nutně do krajních poloh.

Co si dnes zacvičíme?

Dnes jsem vybrala 3 cviky a to na podporu peristaltiky střev a zmírnění obtíží s bolavým bříškem.

  1. Mimi leží na podložce na zádech, maminka uchopí nožičky za holeně a střídavě krčí kolínka k bříšku a zpět do natažení. Nebojte se na bříško nohou i lehce zatlačit. Zpívat k tomu můžete třeba “Skákal pes, přes oves” (tu zná zaručeně každý).
  2. Stejná pozice miminka i maminky, tentokrát jsou nožičky v pokrčení , držíme je blíže kolenům a kroužíme s nimi v kyčlích současně od sebe, tak že se při pohybu směrem k bříšku opět lehce zatlačí. Nohy jsou pokrčené stále (tak jak je to pro mimi přirozené), nedochází k natažení. Tentokrát si můžete zazpívat “Pec nám spadla” a nezapomeňte kroužit i na stranu druhou.
  3. Mimi leží na zádech, maminka uchopí jednu nohu, pod kolenem a protilehlou ruku miminka a provádí pohyb obou končetin k sobě, tak aby se mimi dotklo rukou kolene a zase zpět do původního otevření a natažení nohy. Na každou stranu si zazpívejte jednu sloku “Holky modrooké”.

Přejeme hezké cvičení a příjemně strávené chvilky s vaším miminkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Silvestr s dětmi

Menstruace v těhotenství neexistuje!