Co zařídit po narození dítěte

Na novopečenou maminku toho po porodu čeká spousty. Mimo odpočinku nutného k regeneraci organismu musí přijmout novou roli, pocit nesmírné zodpovědnosti a hromadu nezbytných úředních úkonů. Mnohé z nich může zvládnout i tatínek, ale u některých je nutná přítomnost maminky.

Kam vedou první kroky?

První kroky vedou do ordinace pediatra, který by měl děťátko vidět ideálně do 48 hodin od příchodu z porodnice. Nejlepší je předem do ordinace zavolat a domluvit si návštěvu. Novorozenci obvykle ordinaci navštěvují v odlišnou dobu než ostatní děti, které mohou být nemocné. Nedovoluje-li to zdravotní stav maminky, může vás zdravotní sestra nebo lékař navštívit doma. Na tuto kontrolu je potřeba připravit si propouštěcí zprávu z porodnice.

Narození miminka a úřady

Narození miminka se úřady dozví díky hlášení z porodnice. Nezřídka je novopečený otec nemile překvapen, když se ve schránce objeví další složenka na zaplacení odpadu na jméno dítěte dřív, než se stihne vůbec maminka s miminkem z porodnice vrátit domů. Většinu úkolů za vás ovšem porodnice neudělá.

Hlášení zdravotní pojišťovně

Do osmi dnů po porodu musíte nahlásit narození dítěte u své zdravotní pojišťovny. Novorozené děti se automaticky registrují u téže pojišťovny, jako je matka. Vezměte tedy sebou svou pojišťovací kartičku a OP.

Rodný list dítěte a trvalé bydliště

Rodný list dítěte musíte vyzvednout nejdéle do dvou týdnů po porodu. V porodnici vám sdělí adresu matriky a občas i úřední hodiny, nestane-li se tak, najděte je na internetu. K vyzvednutí bude potřeba platný OP obou rodičů. Do třiceti dnů od narození dítěte byste jej měli přihlásit k trvalému bydlišti. Většinou platí adresa uvedená v občanském průkazu matky, ale musíte ještě vše osobně potvrdit.

Česká správa sociálního zabezpečení

Stejně tak na vás do jednoho měsíce od narození miminka čeká návštěva Úřadu práce či České správy sociálního zabezpečení. Tam nahlásíte porod dítěte a vyplníte formuláře o sociální dávky – tento úkon může vyřídit i tatínek. Obvykle se jedná o peněžitou pomoc v mateřství, ale nepleťte si to prosím s rodičovským příspěvkem – ten se vyřizuje až v 6 měsících dítěte. Veškeré formuláře lze dnes už stáhnout na webových stránkách ČSSZ a vyplnit je v pohodlí domova, kde je podepíše i maminka dítěte, takže si tatínek ušetří jednu cestu.

Městský úřad a vítání občánků

Rovněž nezapomeňte navštívit městský úřad, kde vám sdělí podrobnosti o vítání občánků – nebude-li vám vyhovovat termín z důvodu šestinedělí, oznamte jim to. Určitě vám dají jiný termín. Vše dělejte promyšleně, bez zbytečného stresu a nezapomínejte hodně odpočívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Proč je důležité magnesium v těhotenství

Ohřívač lahví – zjednodušení domů i na cesty

Jak zajistit spokojený spánek pro vás i vaše mimčo? Stačí ohřívač lahví.