Chřipka v těhotenství

Chřipka není nic příjemného pro nikoho, natož pro těhotnou ženu, kdy už její tělo samo o sobě zažívá vyčerpávající změny. Rýma, kašel, škrábání v krku, zvýšená teplota – běžné respirační virózy patří k onemocnění, kterému se nevyhne ani těhotná žena. Spíš naopak. Vzhledem k jejímu stavu a imunitnímu nastavení v době těhotenství jsou nastávající maminky mnohem náchylnější k virovým infekcím než zbytek populace.

Pozor při samoléčbě

Chřipka a nachlazení patří k onemocnění, jež běžně léčíme doma volně dostupnými medikamenty. Patří sem kapky do nosu, sirupy tlumící kašel, léky na snížení teploty. Jenže právě v době těhotenství se mnoho těchto volně prodejných léků nedoporučuje, případně je jejich užití omezeno. Pokud by chtěla těhotná žena sáhnout po přírodních prostředcích, v podobě bylinek, tak i zde jsou omezené možnosti. Řada bylin se nejenže nedoporučuje, ale vyloženě zakazuje.

To chce klid a nohy v teple

Důležité je nepropadat zoufalství a ideální variantou je návštěva lékaře, který dle závažnosti sám určí druh léčby a vhodné léky. Protože právě užití vhodných léků se během těhotenství mění podle trimestru. Co je vhodné pro maminku ve druhém měsíci těhotenství nemusí být vhodné pro maminku v pátém měsíci.

Nejhorší komplikací je horečka

Patrně nejhorší komplikací je horečka, protože ta hraje významnou roli ve vývoji dítěte. V případě horeček se doporučuje srazit teplotu za pomocí chladných zábalů, případně medikamentů doporučených lékařem. Během těhotenství se mohou podávat léky na snížení teploty s účinnou látkou paracetamol. Ovšem jen v malých dávkách po krátkou dobu. Jedná-li se o silnou a komplikovanou chřipku v prvních měsících těhotenství, může to vést k různému postižení plodu. I když jsou to jen vzácné případy, je mnohem lépe zaměřit pozornost na prevenci.

Po poradě s lékařem…

Po poradě s lékařem je možné užívat ve druhém a třetím trimestru například Stoptussin, Humex sirup, Sinecod, Ambrobene. Při závažnějším kašli a silném zahlenění dále pak ACC 200 či ACC long. O vhodných bylinkách by rovněž měl rozhodnout lékař – ne všechny jsou v těhotenství vhodné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Suchý kašel u dětí – co podat za léky a jak jej zvládnout?

Noční děsy u dětí