Co by nemělo chybět v dětské stravě?

Ačkoliv je dětská strava během různých fází vývoje dítěte proměnlivá, je důležité, aby mělo dostatečný přísun veškerých živin. V kojeneckém období (do 1 roku dítěte) sestává jeho strava výhradně z mateřského či kojeneckého mléka. Někdy kolem 6 měsíce se však již zavádí do jeho stravy i příkrmy, protože pouze mléčná výživa by nebyla dostačující.

Chyběl by dostatečný přísun energie a mikronutrientů: vitamíny, minerály, mastné kyseliny a stopové prvky). Optimální složení stravy je pro dětský rozvoj nezbytné, není divu, že mnohým maminkám leží na srdci.

Dopřejte dětem sacharidy

Sacharidy by rozhodně měly být součástí zdravé snídaně, představují hlavní zdroj energie. Nalézají se v celozrnném pečivu, ovesných vločkách, ovoci a dalších potravinách. V dětské stravě by měly být zastoupeny až v 55 %. Jejich rostoucí organismus je nezbytně potřebuje pro svůj vývoj.

Dopřejte dětem bílkoviny

Další důležitou složkou a nejen snídaně jsou bílkoviny (proteiny), které se dělí na živočišné a rostlinné. Živočišné se nalézají ve vajíčku, šunce, tvarohu, sýru, rybách. Rostlinné bílkoviny obsahují ořechy a luštěniny. Ve zdravé stravě by měly být zastoupeny jak živočišné, tak rostlinné bílkoviny. Bílkoviny aneb proteiny lze označit za stavební látku organismu, ovšem mají i celou řadu dalších nezastupitelných funkcí.

Nebojte se zdravých tuků

Neděste se slova tuky. Ty zdravé jsou naprostou nezbytností. Tuky znamenají pro děti zdroj dlouhodobé energie. Uložené do tukové tkáně působí jako ochrana orgánů a tepelná izolace. Jsou rovněž důležité pro vitamíny rozpustné v tucích, bez tuku by tyto vitamíny organizmus nedokázal využít. Výtečný zdroj rostlinných tuků je například: cizrna, avokádo, lněná semínka, ořechy, řepkový olej, olivový olej, otruby, ječmen, sója, pšeničné klíčky. Zdroj živočišných tuků: ryby (ančovičky, losos, sleď, tresčí játra, sardinky, makrela, tuňák), mořské plody, mléko + mléčné výrobky, maso.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 recepty na zdravé sušenky pro děti

Novorozenec – podivnosti a překvapení