BKM – bezplenková komunikační metoda

Naše maminky a babičky neměly jinou volbu než denně prát a také vyvářet nekonečné množství látkových čtverců.

Dnes už existují moderní látkové plenky, které tak časově náročnou údržbu ani zdaleka nepotřebují. Trh je plný i nepřeberného množství plen jednorázových. Je tedy čistě na preferencích maminky, jaké plenkové řešení pro sebe a své dítko zvolí. Co když se ale rozhodne plenky nepoužívat?

Zdá se vám to jako nesmysl? Pojďme se společně na bezplenkování podívat blíž a vysvětlit si, co za tím vlastně je.

BKM neboli bezplenková komunikační metoda

Jedná se o alternativu ke klasickému přesvědčení, že děti do určitého věku nejsou schopny ovládat svěrače a tedy ani rozpoznat, kdy se jim chce vylučovat. Vypadá to jako nějaká novinka, ve skutečnosti tahle metoda navazuje na praxi většiny přírodních národů a také na asijskou tradici, kde až do nedávna plenky používané nebyly. Děti v Asii nejčastěji nosí kalhoty s dírou na zadečku, která jim v případě potřeby umožňuje jednat vskutku velmi rychle. Přírodní národy jsou zase ve výhodě díky klimatickým podmínkám, ve kterých většinou žijí. V teplém podnebí je totiž víc než přirozené nechávat děti „jen tak“. Bezplenková komunikační metoda je však poměrně snadno praktikovatelná i v našich podmínkách.

O co tedy jde

Většina maminek se už několik týdnů po porodu naladí na svoje miminko natolik, že dokáže rozpoznat signály, které miminko před nebo během vylučování vydává – třeba najednou hlasitě vykřikne nebo se začne šklebit a kroutit. A nejen to. Maminky jsou také poměrně přesně schopny říci, kdy jejich děťátko „musí“. Například časté je, že děti čůrají po rozbalení z plenky, také se jim chce obvykle po probuzení a některá miminka vylučují během kojení (proto se některé děti při kojení ze začátku kroutí a neustále pouští a přisávají). Podstatou „bezplenkovky“ je využít toho, že víme, kdy se miminko potřebuje vyprázdnit a nabídnout mu k tomu něco jiného než plenku.

Jak na to?

Neobejdete se bez speciálního nočníčku. Nejedná se ale o nočník, jaký známe z běžného odplenkování batolat. Miminka, která ještě sama nesedí, samozřejmě posazovat nemůžeme, proto jim pouze pod zadeček přiložíme vhodnou nádobu a držíme je při tom v pozici klubíčka, která je pro jejich vývoj neškodná. Naopak, tato poloha je výborná pro děti, které trpí na bolení bříška. Pokud děťátko potřebu vykonává, říkáme mu při tom zvukový signál. U čůrání to může být „čččččč“ nebo „šššššš“ (pozor, někdy se snadno zamění za „pšššš“, když děťátko uklidňujeme), u kakání např. „ééééé“. I malé miminko si po několika dnech dokáže zvukový signál spojit s potřebou vylučovat, a když ho pak dáme na „nočník“ a zvuk řekneme, jednoduše na to zareaguje a vyprázdní se. Tedy za předpokladu, že se mu právě chce.

Pokud rozpoznáme, že se dítěti chce „na záchod“ a rychle ho rozbalíme, dokáže miminko na chvíli potřebu dokonce zadržet. Chvílí se ze začátku míní třeba jen pár vteřin, ovšem postupnou praxí to může být dost dlouho na to, abychom pod něj „nočník“ pohodlně stihli dát.

A co míním tím, když říkám, že dítě rozbalíme, když je to metoda bez plenek? Drtivá většina dětí, které na BKM „jedou“, plenky mají. Metoda není zázračná, většině rodičů, kteří BKM praktikují, se samozřejmě nedaří zachytit stoprocentně všechno, co jejich miláček vylučuje, ale o to ani tak nejde. Každá ušetřená (ať už látková nebo jednorázová) plenka se počítá, ne?

Ve chvíli, kdy už s úspěchy bezplenkujeme (ale klidně i v začátcích, pokud si věříme), můžeme děťátku pořídit také speciální plenky a oblečení na BKM, které nám praktikování této metody velmi usnadní. Je potřeba říci, že plenky tohoto typu se vyrábí pouze látkové, jejich používání je však velmi jednoduché a moc práce si s nimi nepřiděláme, zvlášť pokud se nám bude BKM dařit… BKM kalhoty nebo taky „čínské kalhoty“ pocházejí, jak už bylo zmíněno z Asie a umožňují velmi snadný přístup k dětskému zadečku. Oceníte je zejména venku a v chladnějším počasí.

Bezplenková komunikační metoda, jak už sám název napovídá, má být, spíš než hon za suchou plenkou, krok rodiče směrem k pochopení potřeb děťátka. Můžeme ji využít samostatně nebo jen jako doplněk k jakémukoliv typu plenek, jde jen o to, aby její použití bylo pohodlné pro nás i naše dítko.

A co vy? Zkusili byste bezplenkovat nebo se radši spoléháte na klasiku v podobě „Pampersek“?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak nastartovat imunitu u batolat a předškoláků?

Závody kočárků 2020 – výsledky