Běháme s bříškem

Těhotenské tričko vám zpříjemní léto

Byly jste zvyklé pravidelně oblékat svůj oblíbený běžecký úbor, obouvat růžové tenisky, sbírat desítky kilometrů měsíčné a v tom jste objevily pověstné dvě čárky? Nevěšte hlavu, běžeckou obuv nemusíte odkládat do kouta ani v těhotenství.

Možná přijdou okamžiky, kdy bude běh to poslední, na co budete mít chuť, ale věřte, že aktivní těhotenství je nejlepší přípravou na příchod miminka – porod.

Spokojená maminka – spokojené miminko

Pokud jste v požehnaném stavu poprvé, mohou vás provázet obavy o zdraví a bezpečí ještě nenarozeného miminka. Pokud ale těhotenství probíhá normálně, bez větších problémů, nemusíte mít strach přiměřeně sportovat. Stačí, když budete dodržovat pár základních pravidel. Měly byste zapomenout na intervalové tréninky a závody, které významně zatěžují organismus. Poslouchejte své tělo. Mateřské instinkty vám napoví, jestli je vhodné jít běhat, či nikoli.

Vbíháme do první třetiny těhotenství

První trimestr je často ve znamení zvýšené únavy a těhotenských (nikoli jen ranních!) nevolností. A že vím, o čem mluvím :-D. Pokud ale budete mít štěstí a nevolnosti se vám vyhnou, můžete bez obav pokračovat v pravidelném běhání. ALE! Uberte na rychlosti, týdenní kilometráži a tepová frekvence by dlouhodobě neměla překročit 140 tepů/min. Během jednoho týdne byste neměly překročit 7 hodin běhu, jinak hrozí zvýšené riziko potratu. A nezapomeňte na kvalitní odpočinek a dostatečný spánek.

Pohodový průBĚH druhým trimestrem

V druhém trimestru většinou polevují nevolnosti, maminky pociťují příval nové energie a těhotenství si konečně pořádně užívají. Bříško ještě není tak velké, aby při běhu překáželo, ale už byste si měly dát pozor na změnu těžiště, která může rozhodit vaši rovnováhu.

Cílová rovinka jménem třetí trimestr

V sedmém, osmém a devátém měsíci těhotenství už nabírá bříško solidních rozměrů a pro mnohé maminky-čekatelky je příjemnější přejít do rychlejší chůze. Přeci jen už může bříško všemožně tahat, tlačit a pobolívat. Rozhodně se nesnažte běhat za každou cenu. Pokud při běhu zaznamenáte jakýkoli problém, hned zastavte, počkejte až odezní a teprve potom opatrně pokračujte. Vhodnější jsou měkčí povrchy (tráva, lesní a polní cesty apod.).

Opatrnost především

Ve třetím trimestru se tělo začíná postupně připravovat na porod. To znamená, že se rozvolňují vazy (především v oblasti pánve), a proto hrozí větší riziko úrazů. Dávejte na sebe pozor! Aktivní těhotenství vás skvěle připraví na jeho náročnou závěrečnou fázi, ale nikdy se nesnažte „jít na sílu“. Zdraví vaše a vašeho miminka musí být na prvním místě, žádné naběhané kilometry za to nestojí.

Vezměte radši partnera na romantickou procházku ve dvou – možná to bude naposledy na několik nadcházejících let :-D. Opět vím, o čem mluvím 😉.

Příště se podíváme na běhání po porodu nebo jak začít běhat s kočárkem.

Zdraví vás MARATONmama Nikol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rady a tipy pro budoucí maminky jak být i na jaře fit

Jak vyrobit roušku? Stáhněte si šablonu k vytisknutí.